Size: P265/40R19 102V
Part: #2365513
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Product Details
Snow Peak Rated
  • Provides excellent grip and stable cornering in winter conditions
  • Maximized performance on snowy roads through best directional pattern design
  • Wheels sold separately
Part Number 2365513
Speed Rating V
Load Index - Single 102
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 40.00
Wheel Diameter 19 in
Load Range SL
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 10 in
Exclusive Winter Use Yes
M+S Rated No
Maximum Inflation Pressure 50 psi
Sidewall Style BSW
Size P265/40R19 102V
Tire Width 265 mm
UTQG 420/A/
UTQG Traction Rating A
Weight 29.008 lb
Wheel Width Min 9 in
User Manual:
  • View user manuals and additional product information
Download
Standard Tire Care Guarantee
Tire Replacement Advantage
You can opt in when booking your installation appointment online, then pay (or opt out) in store.
CoverageStandard Tire Care GuaranteeTire Replacement Advantage
Manufacturer defects or damage replacementPro-Rated
Availability
Non-repairable road hazard damage replacementPro-Rated
Availability
1 year spare tire change service
unavailability
6-year warranty from the date of purchase
Repairable road hazard damage repair
New rubber valve stems
30 day customer satisfaction guarantee
View Tire Warranty Information
Online Ordering:
  • Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
  • Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
  • Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
  • Online Ordering Information.
Returns:
  • Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
  • Some products are non-refundable and non-exchangeable
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
1 review with 5 stars.
0 reviews with 4 stars.
2 reviews with 3 stars.
0 reviews with 2 stars.
0 reviews with 1 star.
Overall Rating
3.7
0 out of 1 (0%) reviewers recommend this product