Size: P235/55R17 99H
Part: #166152006
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 11 - May 15
Need it Today :
Quantity updated to 4
Also Find It in Store:
Add to Registry
Product Details
Snow Peak Rated
Mud And Snow Rated
Accepts Studs
  • Cooper Evolution Winter Tire provides stability and confidence when driving through deep snow
  • Tre is known to plow through snow, it is also a studdable tire for extremely icy conditions
  • Also designed with multi-angle sipe position which enhances ice and wet grip
  • Wheels sold separately
Part Number 166152006
Mileage Rating 109850 km
Speed Rating H
Load Index - Single 99
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 55.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range SL
Ply Rating 4
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 8.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Sidewall Style BSW
Size P235/55R17 99H
Tire Width 235 mm
UTQG 0//
Weight 27.778 lb
Wheel Width Min 6.5 in