Size: P215/65R17 99T
Part: #166141006
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 11 - May 15
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Product Details
Snow Peak Rated
Mud And Snow Rated
Accepts Studs
  • Cooper Evolution Winter Tire provides stability and confidence when driving through deep snow
  • Tre is known to plow through snow, it is also a studdable tire for extremely icy conditions
  • Also designed with multi-angle sipe position which enhances ice and wet grip
  • Wheels sold separately
Part Number 166141006
Mileage Rating 109850 km
Speed Rating T
Load Index - Single 99
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 65.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range SL
Ply Rating 4
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 7.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Number of Plies 5
Sidewall Style BSW
Size P215/65R17 99T
Tire Width 215 mm
UTQG 0//
Weight 25.573 lb
Wheel Width Min 6 in
Standard Tire Care Guarantee
Tire Replacement Advantage
You can opt in when booking your installation appointment online, then pay (or opt out) in store.
CoverageStandard Tire Care GuaranteeTire Replacement Advantage
Manufacturer defects or damage replacementPro-Rated
Availability
Non-repairable road hazard damage replacementPro-Rated
Availability
1 year spare tire change service
unavailability
6-year warranty from the date of purchase
Repairable road hazard damage repair
New rubber valve stems
30 day customer satisfaction guarantee
View Tire Warranty Information
Online Ordering:
  • Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
  • Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
  • Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
  • Online Ordering Information.
Returns:
  • Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
  • Some products are non-refundable and non-exchangeable
Review Highlights
List of Pros Highlights
List of Cons Highlights
Suitable Cons could not be generated at this time.
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
45 reviews with 5 stars.
5 reviews with 4 stars.
3 reviews with 3 stars.
2 reviews with 2 stars.
3 reviews with 1 star.
Overall Rating
4.5
39 out of 45 (87%) reviewers recommend this product