This paragraph should be hidden.

LEM
Pick up available 09:00 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEM
A freezer safe and dent proof workhorse around the kitchen, the Weston Heavy Duty Meat Lug makes handling your meat during home processing a breeze. The sturdy grey plastic tray helps you easily move meat from the freezer to the counter, mix and combine different cuts when making things like sausages or meatloaf, and store your finished products without fear of leakage or damage. Say goodbye to plastic bags that tear and turn your raw meat handling into an ordeal - with this roomy lug, getting your meat where you need it when you need it just got a whole lot simpler.
Weston Heavy-Duty Meat Lug is perfect to easily transport large quantities of meats
Smooth interior finish for easy cleaning
Resistant to cracking when stored in a freezer
Dent-resistant
| Part Number | 360 |
|---|---|
| Mixer Accessory Type | Bowl |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Colour | White |
| Assembled Weight (lb) | 2.2 lb |
| Assembled Height (in) | 15.50 in |
| Assembled Depth (in) | 7 1/4 in |
| Assembled Width (in) | 21.75 in |
| Product Volume (L) | 22.67 l |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Depth (cm) | 18.42 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.60 ft |
| Assembled Depth (in) | 7 1/4 in |
| Assembled Height (cm) | 39.37 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.29 ft |
| Assembled Height (in) | 15.50 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.2 lb |
| Assembled Width (cm) | 55.25 cm |
| Assembled Width (in) | 21.75 in |
| Assembled Width (mm) | 552.45 mm |
| Colour | White |
| Mixer Accessory Type | Bowl |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 41.28 cm |
| Package Depth (in) | 16.25 in |
| Package Height (cm) | 13.97 cm |
| Package Height (in) | 5.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.79 kg |
| Package Weight (lb) | 1.74 lb |
| Package Width (cm) | 54.61 cm |
| Package Width (in) | 21.50 in |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Product Model Number | 360 |
| Product Volume (L) | 22.67 l |
| Product Volume (gal) | 5.99 gal (US) |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Mixer Accessory Type | Bowl | Bowl | ||||||||
| Number of Pieces | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Primary Material | Poly/Plastic | Poly/Plastic | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Poly/Plastic | Poly/Plastic |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.