This paragraph should be hidden.












West & Arrow
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
West & Arrow
Immerse yourself in the ultimate viewing experience with the West & Arrow Merkury TV Colour Sync LED Strip Light. This brilliant LED light strip synchronizes with your TV's display, changing colours to match the on-screen image for a fully immersive effect. The advanced colour sensor detects colours from any TV or monitor and projects matching hues from the energy-efficient LEDs. Easily mount the 3m LED light strip and control illumination with the included 16-key remote. Adjust brightness, speed up colour transitions, select static colours and effects, or activate colour sync mode for ambient lighting that takes your media viewing to the next level. Powered by USB, this self-adhesive LED light strip brings your entertainment to life.
West & Arrow Merkury TV Colour Sync LED Strip Light colour changes to match the picture on your screen
Colour Sync Sensor for all TV's and monitors
16 key remote control including On/Off, Adjust Effect Mode Speed, Brightness adjustment, Enable colour Sensor Mode, Solid colour Selection, Effect Mode Selection, Single colour selection
USB Powered
Self-adhesive tape
Included in Box: 1 RGB Light Strip, Connector, USB Connector, Brightness adjustment, on/off/light mode, indicator light, control box, colour sensor, remote , Manual
Product Length: 9.8' (3 m) cut to size
Battery included in remote control - 1 CR2025
| Part Number | WACST019999 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 300.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 300.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 9.84 ft |
| Assembled Height (ft) | 9.84 ft |
| Assembled Height (in) | 118.11 in |
| Assembled Height (in) | 118.11 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 300.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 300.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 9.84 ft |
| Assembled Length (ft) | 9.84 ft |
| Assembled Length (in) | 118.11 in |
| Assembled Length (in) | 118.11 in |
| Assembled Width (cm) | 0.30 cm |
| Assembled Width (cm) | 0.30 cm |
| Assembled Width (in) | 0.12 in |
| Assembled Width (in) | 0.12 in |
| Assembled Width (mm) | 3.05 mm |
| Assembled Width (mm) | 3.05 mm |
| Assembly Required | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Temperature (°K) | 2800 K |
| Colour Temperature (°K) | 2800 K |
| Fixture Colour(s) | White |
| Fixture Colour(s) | White |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Colour(s) | Clear |
| Light Bulb Colour(s) | Clear |
| Light Bulb Lumens Output | 1.50 lm |
| Light Bulb Lumens Output | 1.50 lm |
| Light Bulb Shape | Integrated LED |
| Light Bulb Shape | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Mounting Method | Adhesive |
| Mounting Method | Adhesive |
| Package Depth (cm) | 5.00 cm |
| Package Depth (cm) | 5.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.97 in |
| Package Depth (in) | 1.97 in |
| Package Height (cm) | 18.00 cm |
| Package Height (cm) | 18.00 cm |
| Package Height (in) | 7.09 in |
| Package Height (in) | 7.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.35 kg |
| Package Weight (kg) | 0.35 kg |
| Package Weight (lb) | 0.77 lb |
| Package Weight (lb) | 0.77 lb |
| Package Width (cm) | 17.00 cm |
| Package Width (cm) | 17.00 cm |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Power Source | USB |
| Power Source | USB |
| Product Use(s) | Lighting, Decor |
| Product Use(s) | Lighting, Decor |
| UL Listed Location | Not Applicable |
| UL Listed Location | Not Applicable |
| Under Cabinet Light Type | Strip Light |
| Under Cabinet Light Type | Strip Light |
| Voltage (V) | 1.2 V |
| Voltage (V) | 1.2 V |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.