This paragraph should be hidden.






Wera Tools
Pick up available 08:00 a.m., May 27
Only 5 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Wera Tools
The Wera Hex Key/Allen Wrench Set combines quality craftsmanship with user-friendly design. Each L-key is colour-coded in a plastic sleeve for easy identification and quick access. With an ergonomic handle that stays comfortable even in cold conditions, this set puts less strain on your hands. The Hex-Plus profile minimizes notching, reducing screw head damage, while the long arm’s ballpoint tip allows precise control in tight spaces. Finished with a Black Laser treatment for corrosion resistance, these durable keys are laser-engraved with size markings for effortless selection.
Features L-keys made from circular, grippable material that fits into the hand better and allow less strenuous work over a longer period
L-keys for hexagonal socket screws
Spherical drive profile means that it is possible to swivel the axis of the tool to that of the screw, and therefore enable angled, "around-the-corner" screwdriving jobs
Set includes 9 pieces
Includes a handy compact clip to store and organize the L-keys
Wear-resistant clip material ensures that the L-keys are securely held yet are easy to remove
SAE measurement standards
| Part Number | 05022640001 |
|---|---|
| Pieces Included | Hex Key |
| Measurement Standard | Metric |
| Grade Rating | Contractor |
| Accessories List | Carrying Case |
| Advanced Features | High Carbon Steel |
| Handle Material | Metal |
| Case Material | Plastic |
| Case Colour | Black |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | Carrying Case |
|---|---|
| Advanced Features | High Carbon Steel |
| Assembled Height (cm) | 3.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.10 ft |
| Assembled Height (in) | 1.18 in |
| Assembled Length (cm) | 24.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.79 ft |
| Assembled Length (in) | 9.45 in |
| Assembled Width (cm) | 9.00 cm |
| Assembled Width (in) | 3.54 in |
| Assembled Width (mm) | 90.00 mm |
| Case Colour | Black |
| Case Material | Plastic |
| Certifications | No Certifications |
| Grade Rating | Contractor |
| Handle Material | Metal |
| Measurement Standard | Metric |
| Package Depth (cm) | 2.00 cm |
| Package Depth (in) | 0.79 in |
| Package Height (cm) | 2.00 cm |
| Package Height (in) | 0.79 in |
| Package Weight (kg) | 0.66 kg |
| Package Weight (lb) | 1.44 lb |
| Package Width (cm) | 2.00 cm |
| Package Width (in) | 0.79 in |
| Pieces Included | Hex Key |
| Product Use(s) | General Purpose |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Pieces Included | Hex Key | Hex Key | ||||||||
| Measurement Standard | Metric | Metric | ||||||||
| Grade Rating | Contractor | Contractor | Contractor | Contractor | Residential/DIY | Residential/DIY | Residential/DIY | Residential/DIY | Contractor | Contractor |
Subtotal for 4 items$417.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

