This paragraph should be hidden.
Pick up available 10:00 a.m., Apr 18
Only 6 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Experience precise and improved soldering with Weller's Solder Aid Kit with 6 Double-sided Tools that offer multi-functional capabilities. Use to bend and hold leads, remove dust and contamination, adjust pins and components, and many other necessary tasks.
The Weller 6 Piece Double-Sided Solder Aid Tools feature multi-functional capabilities
Remove components, bend, hold and adjust leads, remove residual solder and flux, clean or expand pad holes, cleans dust and residue
Easily position pin on pad
Use Scraper and Knife to remove residual solder and flux, and to cut away unnecessary circuit elements
Use dual-sided Awl for cleaning or expanding pad holes
Dual-sided Brush cleans away dust and residue prior to soldering
| Part Number | WLACCSAK-02 |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (cm) | 19.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.62 ft |
| Assembled Length (in) | 7.48 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.05 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.11 lb |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 10.00 mm |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Depth (cm) | 26.70 cm |
| Package Depth (in) | 10.51 in |
| Package Height (cm) | 1.53 cm |
| Package Height (in) | 0.60 in |
| Package Weight (kg) | 0.10 kg |
| Package Weight (lb) | 0.22 lb |
| Package Width (cm) | 12.70 cm |
| Package Width (in) | 5.00 in |
| Primary Colour | Red |
| Primary Material | Metal |
| Product Model Number | 0587125 |
| Soldering Accessory Type | Accessory Tips |
$423.76$523.76
