This paragraph should be hidden.







Pick up available 09:00 a.m., May 26
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Weiser SmartCode 10 Electronic Keypad Deadbolt Door Lock with Lever combines modern design and advanced technology to enhance your home’s convenience and security. With its sleek satin nickel finish, this lock effortlessly complements any contemporary décor. Ideal for securing spaces like home offices or storage rooms, the electronic lever eliminates the hassle of keys and simplifies daily access. Its reliable construction ensures smooth operation, while the intuitive design allows for quick installation without the need for professional tools.
Keyless entry system for secure and convenient access
Supports 30-user access codes with a 1-master code option for added control
Durable all-metal construction for long-lasting reliability
Tamper-resistant interior cover for enhanced security
Includes a 9V battery for immediate use
ANSI/BHMA Grade 2 certified for residential durability
Elegant satin nickel finish for a modern, clean appearance
UL certified for 20-minute fire resistance
| Part Number | 9GED27000001 |
|---|---|
| Handle Type | Lever |
| Door Type | Entry |
| Primary Colour | Nickel |
| Finish | Satin |
| Design Style | Modern |
| Handing | Reversible |
| Lock Type | Electronic |
| Pieces Included | Drilling Template, Installation Hardware, Lever/Knob, Single-Cylinder Deadbolt |
| Latch Type | Universal Latch |
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable Backset, Both Key and Keypad Entry, Key Entry, Keyless Entry, Keypad Entry, Lighted, Re-keyable |
| Advanced Features | Adjustable Backset, Both Key and Keypad Entry, Key Entry, Keyless Entry, Keypad Entry, Lighted, Re-keyable |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Assembled Height (cm) | 12.50 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.41 ft |
| Assembled Height (in) | 4.92 in |
| Assembled Height (in) | 4.92 in |
| Assembled Length (cm) | 8.40 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.28 ft |
| Assembled Length (in) | 3.31 in |
| Assembled Length (in) | 3.31 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.40 kg |
| Assembled Weight (lb) | 3.09 lb |
| Assembled Weight (lb) | 3.09 lb |
| Assembled Width (cm) | 14.10 cm |
| Assembled Width (in) | 5.55 in |
| Assembled Width (in) | 5.55 in |
| Assembled Width (mm) | 141.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 4 |
| Battery Life (hr) | 17520 h |
| Battery Technology | Alkaline |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Bore Hole Diameter (cm) | 5.40 cm |
| Bore Hole Diameter (in) | 2.13 in |
| Bore Hole Diameter (mm) | 54.00 mm |
| Cross Bore Diameter (cm) | 2.54 cm |
| Cross Bore Diameter (in) | 1.00 in |
| Design Style | Modern |
| Door Type | Entry |
| Finish | Satin |
| Handing | Reversible |
| Handle Projection (cm) | 8.40 cm |
| Handle Projection (in) | 3.31 in |
| Handle Type | Lever |
| Knob Housing Height (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Height (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Height (mm) | 0.00 mm |
| Knob Housing Width (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Width (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Width (mm) | 0.00 mm |
| Knob/Lever Height (cm) | 7.60 cm |
| Knob/Lever Height (in) | 2.99 in |
| Knob/Lever Width (cm) | 12.70 cm |
| Knob/Lever Width (in) | 5.00 in |
| Latch Type | Universal Latch |
| Lock Type | Electronic |
| Maximum Door Thickness (cm) | 5.10 cm |
| Maximum Door Thickness (in) | 2.01 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 2.01 in |
| Minimum Door Thickness (cm) | 3.50 cm |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.38 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.38 in |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Codes | 16 |
| Number of Codes | 16 |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of Pins | 0 |
| Package Depth (cm) | 13.50 cm |
| Package Depth (in) | 5.31 in |
| Package Height (cm) | 22.60 cm |
| Package Height (in) | 8.90 in |
| Package Weight (kg) | 2.00 kg |
| Package Weight (lb) | 4.41 lb |
| Package Width (cm) | 14.70 cm |
| Package Width (in) | 5.79 in |
| Pieces Included | Drilling Template, Installation Hardware, Lever/Knob, Single-Cylinder Deadbolt |
| Primary Colour | Nickel |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Security Grade | ANSI Grade 2 |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Strike Height (cm) | 5.70 cm |
| Strike Height (in) | 2.24 in |
| Strike Type | Adjustable |
| Strike Width (cm) | 2.50 cm |
| Strike Width (in) | 0.98 in |
| Throw Length (cm) | 1.30 cm |
| Throw Length (in) | 0.51 in |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Handle Type | Lever | Lever | Iluminated | Iluminated | Iluminated | Iluminated | Knob | Knob | Iluminated | Iluminated |
| Door Type | Entry | Entry | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Exterior | Exterior | Entry, Exterior | Entry, Exterior |
| Primary Colour | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel |
Subtotal for 4 items$469.96$544.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

