This paragraph should be hidden.







Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Upgrade your home's security with the Weiser San Clemente x SmartCode Keyless Entry Door Handle Set. This electronic deadbolt features a convenient keypad for keyless entry, allowing you to easily lock or unlock your door with a personalized code. It includes SmartKey® re-key technology for added security, is simple to install and operates on batteries. The sleek matte black finish complements any home while enhancing your security.
Backlit for increased visibility at night
Keypad stays lit for 30 seconds after inactivity
Audible beep and visual flash when batteries are low
Fast and quiet motorized deadbolt with one touch motorized locking
Features 50 user access codes and 1 master code option
Customizable automatic door locking after 30 seconds for peace of mind
Microban antimicrobial product protection keeps door hardware 99.9% cleaner than unprotected surfaces
ANSI/BHMA grade 2 certified
Simple installation requiring a screwdriver with no hard wiring needed and supports BILT® App video and voice installation support
Requires 4 AA batteries (not included)
Comes with 2 keys
| Part Number | 9GLA92600004 |
|---|---|
| Handle Type | Lever |
| Door Type | Entry, Exterior |
| Primary Colour | Black |
| Finish | Matte |
| Design Style | Modern |
| Handing | Reversible |
| Primary Material | Aluminum |
| Lock Type | Electronic |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Latch Type | Universal Latch |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable Backset, Both Key and Keypad Entry, Key Entry, Keyless Entry, Lighted, Re-keyable |
| Advanced Features | Adjustable Backset, Both Key and Keypad Entry, Key Entry, Keyless Entry, Lighted, Re-keyable |
| Advanced Technology | Protection Microban |
| Advanced Technology | Protection Microban |
| Assembled Height (cm) | 48.89 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.60 ft |
| Assembled Height (in) | 19.25 in |
| Assembled Height (in) | 19.25 in |
| Assembled Length (cm) | 6.98 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.23 ft |
| Assembled Length (in) | 2.75 in |
| Assembled Length (in) | 2.75 in |
| Assembled Weight (kg) | 3.54 kg |
| Assembled Weight (lb) | 7.80 lb |
| Assembled Weight (lb) | 7.80 lb |
| Assembled Width (cm) | 2.54 cm |
| Assembled Width (in) | 1.00 in |
| Assembled Width (in) | 1.00 in |
| Assembled Width (mm) | 25.40 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Bore Hole Diameter (cm) | 2.54 cm |
| Bore Hole Diameter (in) | 1.00 in |
| Bore Hole Diameter (mm) | 25.40 mm |
| Cross Bore Diameter (cm) | 5.40 cm |
| Cross Bore Diameter (in) | 2.13 in |
| Design Style | Modern |
| Door Type | Entry, Exterior |
| Finish | Matte |
| Handing | Reversible |
| Handle Projection (cm) | 0.00 cm |
| Handle Projection (in) | 0.00 in |
| Handle Type | Lever |
| Knob Housing Height (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Height (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Height (mm) | 0.00 mm |
| Knob Housing Width (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Width (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Width (mm) | 0.00 mm |
| Knob/Lever Height (cm) | 1.00 cm |
| Knob/Lever Height (in) | 0.39 in |
| Knob/Lever Width (cm) | 1.00 cm |
| Knob/Lever Width (in) | 0.39 in |
| Latch Type | Universal Latch |
| Lock Type | Electronic |
| Maximum Door Thickness (cm) | 4.45 cm |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.75 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.75 in |
| Minimum Door Thickness (cm) | 3.49 cm |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.37 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.37 in |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Codes | 0 |
| Number of Codes | 0 |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of Pins | 0 |
| Package Depth (cm) | 6.98 cm |
| Package Depth (in) | 2.75 in |
| Package Height (cm) | 48.89 cm |
| Package Height (in) | 19.25 in |
| Package Weight (kg) | 3.54 kg |
| Package Weight (lb) | 7.80 lb |
| Package Width (cm) | 2.54 cm |
| Package Width (in) | 1.00 in |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Primary Colour | Black |
| Primary Material | Aluminum |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Security Grade | ANSI Grade 2 |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Strike Height (cm) | 6.95 cm |
| Strike Height (in) | 2.74 in |
| Strike Type | Full Lip Strike (Square Corner) |
| Strike Width (cm) | 2.81 cm |
| Strike Width (in) | 1.11 in |
| Throw Length (cm) | 2.54 cm |
| Throw Length (in) | 1.00 in |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Handle Type | Lever | Lever | Lever | Lever | Lever | Lever | Lever | Lever | Lever | Lever |
| Door Type | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Exterior, Interior | Exterior, Interior | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Exterior, Interior | Exterior, Interior | Exterior, Interior | Exterior, Interior |
| Primary Colour | Black | Black | Nickel | Nickel | Black | Black | Black | Black | Nickel | Nickel |
Subtotal for 4 items$1469.96

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

