Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian








Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Weiser Premis Touchscreen Electronic Deadbolt is a touchscreen smart lock that seamlessly integrates into Apple® HomeKit and features Siri voice control with your iPhone or HomePod, remote access through Apple TV and end-to-end encryption while delivering trusted security features from Weiser
Features SmartKey® re-key security technology which allows you to re-key the lock yourself in seconds
Operated by touchscreen electronic keypad or key; backlit for increased visibility at night
Capacitive touchscreen featuring SecureScreen™ technology meaning that codes cannot be identified by examining the touchscreen for fingerprints
Premis is an Apple HomeKit (only) enabled touchscreen smart lock and is not compatible with Android devices
Use Siri voice control to check lock history; note that remote access to monitor, lock, and unlock available through Apple TV (4th generation or later)
Control and monitor lock status from anywhere using the Weiser Premis iOS app and Apple TV (sold separately)
View lock activity, history and status notifications when lock is used
Easily send, add, delete or disable user codes with a 30 code capability or even schedule access for certain times/days
Security features: ANSI/BHMA Grade 2 Certified, SecureScreen, optional auto-lock, optional alarm for incorrect codes, and more
Fits most standard residential door preparations - installs in minutes with just a screw driver
Finish: Satin Nickel
Includes 4 x AA batteries
| Part Number | 9GED22000001 |
|---|---|
| Handle Type | Recessed |
| Door Type | Entry, Exterior |
| Primary Colour | Nickel |
| Finish | Satin |
| Design Style | Modern |
| Handing | Reversible |
| Lock Type | Electronic |
| Pieces Included | Drilling Template, Installation Hardware, Single-Cylinder Deadbolt |
| Latch Type | Universal Latch |
| Accessories List | Batteries Included |
|---|---|
| Advanced Features | Key Entry, Re-keyable, Adjustable Backset |
| Assembled Height (in) | 5.75 in |
| Assembled Length (in) | 0.98 in |
| Assembled Weight (lb) | 1.54 lb |
| Assembled Width (in) | 2.99 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.77 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.38 in |
| Number of Buttons | 12 |
| Number of Codes | 30 |
| Product Use(s) | Residential |
| Smart System Compatibility | Apple Homekit |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Handle Type | Recessed | Lever | Iluminated | Iluminated | Knob | |
| Door Type | Entry, Exterior | Entry | Entry, Exterior | Exterior, Interior | Exterior | |
| Primary Colour | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.