This paragraph should be hidden.



Pick up available 04:30 p.m., May 27
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Upgrade your home security with the Weiser Powerbolt Henley Keyless Entry Door Lock. This advanced lock offers a convenient and secure way to manage access to your home without the need for traditional keys. With customizable user codes and an auto-lock feature, you can enjoy peace of mind knowing your home is protected.
Convenient keyless entry: Keypad entry makes coming and going secure and simple. Easily lock and unlock your door without having to take out your keys
Easy code management: Customize up to 25 user codes, 5 one-time user codes and 1 programming code that lets you edit or delete user codes whenever you need to
Auto lock: Enjoy security and peace of mind knowing your door can lock itself. Customize it to automatically lock every 30 sec, 1 min, 3 min, 5 min or 10 min
Intrusion alert: After 3 consecutive incorrect code entries, the lock sounds an alarm and disables the keypad for 1 min to prevent anyone from tampering with it
Featuring Smartkey Security: Allows you to re-key your lock yourself in seconds to previously or future purchased Weiser Locks. Comes with 2 keys
12-Month battery life: Battery lasts at least 12 months, giving you more time in between battery replacements. Uses 4x AA alkaline batteries (batteries not included)
Lifetime mechanical and finish warranty
| Part Number | 9GLA92500003 |
|---|---|
| Handle Type | Knob |
| Door Type | Exterior |
| Primary Colour | Nickel |
| Finish | Satin |
| Design Style | Transitional |
| Handing | Reversible |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Lock Type | Electronic |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Latch Type | Drive-In Latch |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Both Key and Keypad Entry |
| Advanced Features | Both Key and Keypad Entry |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (mm) | 10.00 mm |
| Bore Hole Diameter (cm) | 3.81 cm |
| Bore Hole Diameter (in) | 1.50 in |
| Bore Hole Diameter (mm) | 38.10 mm |
| Cross Bore Diameter (cm) | 5.40 cm |
| Cross Bore Diameter (in) | 2.13 in |
| Design Style | Transitional |
| Door Type | Exterior |
| Finish | Satin |
| Handing | Reversible |
| Handle Projection (cm) | 7.06 cm |
| Handle Projection (in) | 2.78 in |
| Handle Type | Knob |
| Knob Housing Height (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Height (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Height (mm) | 0.00 mm |
| Knob Housing Width (cm) | 10.40 cm |
| Knob Housing Width (in) | 4.09 in |
| Knob Housing Width (mm) | 104.00 mm |
| Knob/Lever Height (cm) | 6.67 cm |
| Knob/Lever Height (in) | 2.63 in |
| Knob/Lever Width (cm) | 1.00 cm |
| Knob/Lever Width (in) | 0.39 in |
| Latch Type | Drive-In Latch |
| Lock Type | Electronic |
| Maximum Door Thickness (cm) | 4.40 cm |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.73 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.73 in |
| Minimum Door Thickness (cm) | 3.80 cm |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.50 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.50 in |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Codes | 25 |
| Number of Codes | 25 |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of Pins | 0 |
| Package Depth (cm) | 15.42 cm |
| Package Depth (in) | 6.07 in |
| Package Height (cm) | 54.84 cm |
| Package Height (in) | 21.59 in |
| Package Weight (kg) | 3.02 kg |
| Package Weight (lb) | 6.66 lb |
| Package Width (cm) | 20.16 cm |
| Package Width (in) | 7.94 in |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Primary Colour | Nickel |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Security Grade | ANSI Grade 3 |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Strike Height (cm) | 2.85 cm |
| Strike Height (in) | 1.12 in |
| Strike Type | Full Lip Strike (Round Corner) |
| Strike Width (cm) | 6.98 cm |
| Strike Width (in) | 2.75 in |
| Throw Length (cm) | 2.54 cm |
| Throw Length (in) | 1.00 in |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Handle Type | Knob | Knob | Knob | Knob | Knob | Knob | Lever | Lever | Knob | Knob |
| Door Type | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior, Interior | Exterior, Interior | Exterior | Exterior |
| Primary Colour | Nickel | Nickel | Black | Black | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel | Black | Black |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.