This paragraph should be hidden.








Pick up available 08:00 a.m., May 26
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Upgrade your home security with the Weiser Halo Smart Keypad Door Lock. This innovative lock connects directly to your Wi-Fi network, allowing you to manage access effortlessly through your smartphone. With the ability to create up to 250 custom user codes, you can easily control who enters your home and when. Enjoy peace of mind with advanced features like Smartkey Security and seamless integration with Alexa and Google Assistant.
Halo connects directly to your existing home Wi-Fi network and smartphone to create a simple, secure smart home no third-party hub, panel or subscription service required
Featuring Smartkey Security: Allows you to re-key your lock yourself in seconds to previously or future purchased Weiser Locks. Comes with 2 keys
Integrated connectivity/control with Alexa and Google Assistant
The Weiser app is simple and intuitive for creating and managing up to 250 custom user codes for all your guests Instantly customize access to all those who enter your home with custom codes
Halo puts you in control with the ability to pre-set day and time limits, receive notifications of your lock's activity and view the lock's event history from your smartphone using the Weiser app
| Part Number | 9GED24000003 |
|---|---|
| Handle Type | Knob |
| Door Type | Exterior |
| Primary Colour | Black |
| Finish | Matte |
| Design Style | Modern |
| Handing | Reversible |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Lock Type | Electronic |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Latch Type | Drive-In Latch |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Both Key and Keypad Entry |
| Advanced Features | Both Key and Keypad Entry |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (mm) | 10.00 mm |
| Bore Hole Diameter (cm) | 3.81 cm |
| Bore Hole Diameter (in) | 1.50 in |
| Bore Hole Diameter (mm) | 38.10 mm |
| Cross Bore Diameter (cm) | 5.40 cm |
| Cross Bore Diameter (in) | 2.13 in |
| Design Style | Modern |
| Door Type | Exterior |
| Finish | Matte |
| Handing | Reversible |
| Handle Projection (cm) | 0.00 cm |
| Handle Projection (in) | 0.00 in |
| Handle Type | Knob |
| Knob Housing Height (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Height (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Height (mm) | 0.00 mm |
| Knob Housing Width (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Width (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Width (mm) | 0.00 mm |
| Knob/Lever Height (cm) | 1.00 cm |
| Knob/Lever Height (in) | 0.39 in |
| Knob/Lever Width (cm) | 1.00 cm |
| Knob/Lever Width (in) | 0.39 in |
| Latch Type | Drive-In Latch |
| Lock Type | Electronic |
| Maximum Door Thickness (cm) | 4.40 cm |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.73 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.73 in |
| Minimum Door Thickness (cm) | 3.80 cm |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.50 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.50 in |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Buttons | 11 |
| Number of Codes | 250 |
| Number of Codes | 250 |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of Pins | 0 |
| Package Depth (cm) | 10.16 cm |
| Package Depth (in) | 4.00 in |
| Package Height (cm) | 24.77 cm |
| Package Height (in) | 9.75 in |
| Package Weight (kg) | 1.41 kg |
| Package Weight (lb) | 3.11 lb |
| Package Width (cm) | 10.80 cm |
| Package Width (in) | 4.25 in |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Primary Colour | Black |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Security Grade | ANSI Grade 2 |
| Smart System Compatibility | Wi-Fi |
| Smart System Compatibility | Wi-Fi |
| Strike Height (cm) | 2.85 cm |
| Strike Height (in) | 1.12 in |
| Strike Type | Full Lip Strike (Round Corner) |
| Strike Width (cm) | 6.98 cm |
| Strike Width (in) | 2.75 in |
| Throw Length (cm) | 2.54 cm |
| Throw Length (in) | 1.00 in |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Handle Type | Knob | Knob | Knob | Knob | Knob | Knob | Lever | Lever | Lever | Lever |
| Door Type | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior | Exterior, Interior | Exterior, Interior | Exterior, Interior | Exterior, Interior |
| Primary Colour | Black | Black | Nickel | Nickel | Black | Black | Black | Black | Nickel | Nickel |
Subtotal for 2 items$258.28
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.
