This paragraph should be hidden.






Pick up available 05:00 p.m., May 28
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Weiser Elements Belmont Door Handle Lever with Key is an excellent choice for securing exterior doors with style and reliability. Designed for homeowners seeking a functional and modern solution, this lever lockset combines security with the sleek look of a Matte Black finish. Both knobs/levers can be locked or unlocked by a key on the outside, or turn piece on the inside. With easy DIY installation and re-keying options, it’s a smart and convenient solution for enhancing home safety and design.
Ideal for use on doors where keyed entry and extra security is needed
SmartKey® re-key technology allows you to quickly re-key the lock yourself in 3 easy steps
ANSI/BHMA grade 3 certified for reliable security
Universal handling; fits both right handed and left handed doors
Easily installs in minutes with just a screwdriver
Includes 2 keys for convenience
Lifetime mechanical and finish warranty
| Part Number | 9GLC5350-074 |
|---|---|
| Handle Type | Lever |
| Door Type | Entry, Exterior |
| Primary Colour | Black |
| Finish | Matte |
| Design Style | Transitional |
| Handing | Reversible |
| Primary Material | Aluminum |
| Lock Type | Lever Handle |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Latch Type | Universal Latch |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable Backset, Key Entry, Re-keyable |
| Advanced Features | Adjustable Backset, Key Entry, Re-keyable |
| Advanced Technology | Protection Microban |
| Advanced Technology | Protection Microban |
| Assembled Height (cm) | 22.80 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.75 ft |
| Assembled Height (in) | 8.98 in |
| Assembled Height (in) | 8.98 in |
| Assembled Length (cm) | 9.99 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.33 ft |
| Assembled Length (in) | 3.93 in |
| Assembled Length (in) | 3.93 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.77 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.70 lb |
| Assembled Weight (lb) | 1.70 lb |
| Assembled Width (cm) | 14.00 cm |
| Assembled Width (in) | 5.51 in |
| Assembled Width (in) | 5.51 in |
| Assembled Width (mm) | 140.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Bore Hole Diameter (cm) | 2.54 cm |
| Bore Hole Diameter (in) | 1.00 in |
| Bore Hole Diameter (mm) | 25.40 mm |
| Cross Bore Diameter (cm) | 5.40 cm |
| Cross Bore Diameter (in) | 2.13 in |
| Design Style | Transitional |
| Door Type | Entry, Exterior |
| Finish | Matte |
| Handing | Reversible |
| Handle Projection (cm) | 0.00 cm |
| Handle Projection (in) | 0.00 in |
| Handle Type | Lever |
| Knob Housing Height (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Height (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Height (mm) | 0.00 mm |
| Knob Housing Width (cm) | 0.00 cm |
| Knob Housing Width (in) | 0.00 in |
| Knob Housing Width (mm) | 0.00 mm |
| Knob/Lever Height (cm) | 1.00 cm |
| Knob/Lever Height (in) | 0.39 in |
| Knob/Lever Width (cm) | 1.00 cm |
| Knob/Lever Width (in) | 0.39 in |
| Latch Type | Universal Latch |
| Lock Type | Lever Handle |
| Maximum Door Thickness (cm) | 4.45 cm |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.75 in |
| Maximum Door Thickness (in) | 1.75 in |
| Minimum Door Thickness (cm) | 3.49 cm |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.37 in |
| Minimum Door Thickness (in) | 1.37 in |
| Number of Buttons | 0 |
| Number of Buttons | 0 |
| Number of Codes | 0 |
| Number of Codes | 0 |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of Pins | 0 |
| Package Depth (cm) | 9.99 cm |
| Package Depth (in) | 3.93 in |
| Package Height (cm) | 22.80 cm |
| Package Height (in) | 8.98 in |
| Package Weight (kg) | 0.77 kg |
| Package Weight (lb) | 1.70 lb |
| Package Width (cm) | 2.54 cm |
| Package Width (in) | 1.00 in |
| Pieces Included | Installation Hardware |
| Primary Colour | Black |
| Primary Material | Aluminum |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Security Grade | ANSI Grade 3 |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Strike Height (cm) | 5.71 cm |
| Strike Height (in) | 2.25 in |
| Strike Type | Full Lip Strike (Square Corner) |
| Strike Width (cm) | 4.44 cm |
| Strike Width (in) | 1.75 in |
| Throw Length (cm) | 2.54 cm |
| Throw Length (in) | 1.00 in |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Handle Type | Lever | Lever | Lever | Lever | Knob | Knob | Lever | Lever | Lever | Lever |
| Door Type | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Entry, Exterior | Exterior | Exterior | Exterior, Interior | Exterior, Interior | Exterior | Exterior |
| Primary Colour | Black | Black | Black | Black | Black | Black | Nickel | Nickel | Nickel | Nickel |
Subtotal for 4 items$225.96

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

