This paragraph should be hidden.

Pick up available 09:00 a.m., May 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Weiman Quartz Clean & Shine is a pH neutral spray designed to keep your quartz countertops looking fresh. It safely removes grease, soil, surface stains, and watermarks from sealed stone like quartz without harsh abrasives. The formula helps to protect the quartz resins from fading or darkening due to sun exposure, so your counters retain their lustre over time. A simple spray and wipe is more than enough to keep quartz surfaces shiny and clean between regular professional services.
Specially formulated to keep quartz surfaces looking their best every day
Helps protect the resins in quartz and other stones from fading or darkening from sunlight exposure
Cleans, shines and protects quartz countertops and other sealed stone surfaces
pH Neutral – safely removes grease, soil, surface stains, and watermarks
Cleans without leaving streaks or residue
Size: 710 mL
| Part Number | 595C |
|---|---|
| Chemical Form | Liquid |
| Household Chemical Type | Spray |
| Polish Type | Granite Countertop Polish |
| Surface Type | Granite, Marble, Slate, Laminate, Ceramic, Formica, Porcelain, Tile, Fibreglass |
| Machine Use | Not Applicable |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Primary Scent | Orange |
| Consumer Pack Size | 6 |
| Flammable | No |
| Advanced Features | Non-Scratch, No Rinse, Ready to Use, Residue Free, UV Protection, Streak Free |
|---|---|
| Certifications | VOC Compliant |
| Chemical Form | Liquid |
| Consumer Pack Size | 6 |
| Flammable | No |
| Household Chemical Type | Spray |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Machine Use | Not Applicable |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 6.07 cm |
| Package Depth (in) | 2.39 in |
| Package Height (cm) | 26.83 cm |
| Package Height (in) | 10.56 in |
| Package Weight (kg) | 0.71 kg |
| Package Weight (lb) | 1.57 lb |
| Package Width (cm) | 10.80 cm |
| Package Width (in) | 4.25 in |
| Polish Type | Granite Countertop Polish |
| Primary Colour | Not Applicable |
| Primary Material | Not Applicable |
| Primary Scent | Orange |
| Product Height (cm) | 26.82 cm |
| Product Height (in) | 10.56 in |
| Product Length (cm) | 6.07 cm |
| Product Length (ft) | 0.20 ft |
| Product Volume (ml) | 710 ml |
| Product Weight (g) | 3450.00 g |
| Product Weight (kg) | 3.45 kg |
| Product Weight (lb) | 7.61 lb |
| Product Width (cm) | 10.80 cm |
| Product Width (in) | 4.25 in |
| Surface Type | Granite, Marble, Slate, Laminate, Ceramic, Formica, Porcelain, Tile, Fibreglass |
Subtotal for 4 items$32.91$34.76
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

