This paragraph should be hidden.
Vanguard
Black
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Upgrade your fishing gear with the VanGuard Round Jig Heads, a must-have addition to your fishing tackle. These versatile fishing jig heads are ideal for targeting various fish species in both freshwater and saltwater conditions. Crafted with durable construction and featuring a vibrant design, these fishing lures are a reliable choice for anglers of all skill levels. Whether you're a beginner or a seasoned pro, these fishing accessories are designed to enhance your fishing experience.
Super sharp, premium hooks
Heavy epoxy resists chipping
Vivid colours for all species, all situations
| Part Number | VRJ14107CA |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Colour | Black |
| Finish | Painted |
| Hook Brand Name | Other |
| Hook Colour | Bronze |
| Hook Sizes Included | 1/0 |
| Jig Style | Round Head |
| Number of Pieces | 10 |
| Package Depth (cm) | 1.00 cm |
| Package Depth (in) | 0.39 in |
|---|---|
| Package Form | Clam |
| Package Height (cm) | 9.80 cm |
| Package Height (in) | 3.86 in |
| Package Weight (kg) | 0.08 kg |
| Package Weight (lb) | 0.17 lb |
| Package Width (cm) | 5.60 cm |
| Package Width (in) | 2.20 in |
| Product Use(s) | Open Water Fishing, Ice Fishing |
| Product Weight (oz) | 1/4 oz |
| Species | All Purpose |
