This paragraph should be hidden.
Pick up available 01:30 p.m., Mar 26
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Transform your vehicle's interior with the Upshift Form Fit Leatherette Seat Covers. These covers offer a sleek and stylish upgrade, providing a snug fit that enhances the overall look of your seats. Designed for durability, they are water-resistant and easy to maintain, ensuring your car stays looking its best.
Full seat coverage with a snug fit
Premium style and quality
Elevate the look of your interior
Water-resistant and easy to maintain
| Part Number | SC534687AF-4 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 119.50 cm |
| Assembled Height (ft) | 3.92 ft |
| Assembled Height (in) | 47.05 in |
| Assembled Length (cm) | 50.80 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.67 ft |
| Assembled Length (in) | 20.00 in |
| Assembled Thickness (cm) | 0.30 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 0.30 cm |
| Assembled Width (in) | 0.12 in |
| Assembled Width (mm) | 3.00 mm |
| Colour | Black |
| Number of Pockets | 2 |
| Package Depth (cm) | 35.56 cm |
| Package Depth (in) | 14.00 in |
| Package Height (cm) | 27.94 cm |
| Package Height (in) | 11.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.86 kg |
| Package Weight (lb) | 1.90 lb |
| Package Width (cm) | 33.02 cm |
| Package Width (in) | 13.00 in |
| Pet Type | Puppy |
| Primary Material | PVC |
| Product Use(s) | Bucket Seat |
| Recommended Pet Size | All Sizes |
| Vehicle Type | Car, SUV, Truck |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$219.43$227.96
