This paragraph should be hidden.
UPPAbaby
Pick up available 09:00 a.m., Apr 26
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Mamaroo Smart Swing is designed to move like you do, mimicking your natural motion to create the perfect place for baby to safely relax while you take a break. With five soothing motions, customizable speeds, and smart-home features, it adapts to your baby's needs while giving you the freedom to focus on yours.
Smart swing with intuitive controls, soothing motions, and trusted safety features
Over 400 customizable combinations through 5 unique motions and 5 adjustable speeds
Patented MultiMotion Technology that mirrors your motions
Soft newborn insert provides extra comfort and support from day one
Four calming sounds to soothe baby and create a peaceful environment
Engaging mobile with spinning toy balls in colors and patterns that support fine motor skills
| Part Number | 2001MRONACHR |
|---|---|
| Colour | Sand Melange |
| Fabric Colour | Beige |
| Fabric Type | Polyester |
| Pattern Type | Solid |
| Material(s) | Fabric, Plastic |
| Seating Capacity | 1 |
| Number of Pieces | 10 |
| Advanced Features | Assembly Required, Foldable |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 25 lb |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 34.65 in |
| Assembled Depth (in) | 26 3/8 in |
| Assembled Width (in) | 13.62 in |
| Assembled Weight (lb) | 15.2 lb |
| Package Height (in) | 23.23 in |
| Package Depth (in) | 27.01 in |
| Package Width (in) | 9.72 in |
| Package Weight (lb) | 20.50 lb |
