This paragraph should be hidden.

Non-Branded
Pick up available 09:00 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Non-Branded
This universal garage door remote is the perfect garage door opener remote for simplifying your life. It can control up to 3 different garage doors individually, eliminating the need for multiple remotes. The metal clip attaches to your car's sun visor, so you can open the garage door while driving. This universal garage door opener remote is a convenient all-in-one solution for controlling multiple garage door openers with just one remote control.
Compatible with most garage door openers and support older remote like multi-code dip switch remote
Three buttons that can be programmed to control up to 3 different doors
Working distance of up to 200' (61 m), allowing you to easily operate your garage door from a distance
Comes equipped with a metal clip that can be attached to the sun visor of your car
| Part Number | GSGO3 |
|---|---|
| Advanced Features | Programmable |
| Advanced Features | Programmable |
| Battery Technology | Lithium Coin |
| Battery Technology | Lithium Coin |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Black |
| Colour | Black |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
|---|---|
| Electronics | Garage Doors |
| Electronics | Garage Doors |
| Package Depth (cm) | 2.00 cm |
| Package Depth (cm) | 2.00 cm |
| Package Depth (in) | 0.79 in |
| Package Depth (in) | 0.79 in |
| Package Height (cm) | 12.00 cm |
| Package Height (cm) | 12.00 cm |
| Package Height (in) | 4.72 in |
| Package Height (in) | 4.72 in |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (lb) | 0.13 lb |
| Package Weight (lb) | 0.13 lb |
| Package Width (cm) | 6.80 cm |
| Package Width (cm) | 6.80 cm |
| Package Width (in) | 2.68 in |
| Package Width (in) | 2.68 in |
| Power Source | Battery Operated |
| Power Source | Battery Operated |
| Product Height (cm) | 1.80 cm |
| Product Height (cm) | 1.80 cm |
| Product Height (in) | 0.71 in |
| Product Height (in) | 0.71 in |
| Product Length (cm) | 4.50 cm |
| Product Length (cm) | 4.50 cm |
| Product Use(s) | Garage Door Opener |
| Product Use(s) | Garage Door Opener |
| Product Weight (g) | 60.00 g |
| Product Weight (g) | 60.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.06 kg |
| Product Weight (kg) | 0.06 kg |
| Product Weight (lb) | 60.00 lb |
| Product Weight (lb) | 60.00 lb |
| Product Width (cm) | 8.00 cm |
| Product Width (cm) | 8.00 cm |
| Product Width (in) | 3.15 in |
| Product Width (in) | 3.15 in |
| Remote Control Range (ft) | 196.85 ft |
| Remote Control Range (ft) | 196.85 ft |
| Remote Control Range (m) | 60.00 m |
| Remote Control Range (m) | 60.00 m |
| Remote Control Transmitter Frequency (Mhz) | 315.00 MHz |
| Remote Control Transmitter Frequency (Mhz) | 315.00 MHz |
| Remote Technology | Radio |
| Remote Technology | Radio |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Transmitter Style | Garage Door |
| Transmitter Style | Garage Door |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Advanced Features | Programmable | Programmable | Programmable | Programmable | Programmable | Programmable | Programmable | Programmable | No Advanced Features | No Advanced Features |
| Battery Technology | Lithium Coin | Lithium Coin | ||||||||
| Certifications | No Certifications | No Certifications | FCC | FCC | FCC, IC Certified | FCC, IC Certified | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications |
Subtotal for 4 items$615.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

