This paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Handle all your digital storage needs with the SanDisk Ultra 32GB SDHC Class 10 Memory Card. With 32GB capacity, it can hold thousands of high resolution photos and HD videos. Its Class 10 speed rating ensures smooth HD video recording. The card is waterproof and shockproof making it a reliable choice for various environments. It has a writable label for easy reference and offers transfer speeds of up to 80MB/s for efficient use.
Conveniently store large files
Class 10 speed rating for HD video
Magnet resistant
X-ray proof
Memory Card Type: SDHC
High transfer speed
Great choice for compact to mid-range point and shoot cameras
10 year limited warranty
| Part Number | 6702564 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Shock Resistant, Temperature Resistant, X-Ray Resistant, Water Resistant, Magnet Resistant |
| Advanced Features | Shock Resistant, Temperature Resistant, X-Ray Resistant, Water Resistant, Magnet Resistant |
| Maximum Data Transfer Rate (Gbps) | 80.00 GB/s |
| Maximum Data Transfer Rate (Gbps) | 80.00 GB/s |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 70.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 70.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 158.00 °F |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 158.00 °F |
|---|---|
| Memory Card Capacity (Gigabyte) | 32 GB |
| Memory Card Capacity (Gigabyte) | 32 GB |
| Memory Card Type | SDHC |
| Memory Card Type | SDHC |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -10.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -10.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | 14.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°F) | 14.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
| Package Depth (cm) | 0.02 cm |
| Package Depth (cm) | 0.02 cm |
| Package Depth (in) | 0.01 in |
| Package Depth (in) | 0.01 in |
| Package Height (cm) | 15.24 cm |
| Package Height (cm) | 15.24 cm |
| Package Height (in) | 6.00 in |
| Package Height (in) | 6.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (lb) | 0.04 lb |
| Package Weight (lb) | 0.04 lb |
| Package Width (cm) | 10.20 cm |
| Package Width (cm) | 10.20 cm |
| Package Width (in) | 4.02 in |
| Package Width (in) | 4.02 in |
| Primary Colour | Black |
| Primary Colour | Black |
| Product Weight (g) | 9.00 g |
| Product Weight (g) | 9.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.01 kg |
| Product Weight (kg) | 0.01 kg |
| Product Weight (lb) | 0.02 lb |
| Product Weight (lb) | 0.02 lb |
| Read Speed (Mbps) | 80 MB/s |
| Read Speed (Mbps) | 80 MB/s |
| Write Speed (Mbps) | 80 MB/s |
| Write Speed (Mbps) | 80 MB/s |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.