Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.







Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Keep your little one in a child safe area with the Safety 1st Ready to Install Gate
Fully assembled for hassle free installation
No drilling required
Screwdriver friendly design
Special drywall screw design no anchors required
One hand operation and swing open door
No threshold design prevents tripping hazards
Hardware mount for maximum security for use at top of stairs
29"-42" wide; 30" in height
| Part Number | GA110GRY03001PK |
|---|---|
| Accessories List | Installation Hardware Included |
| Advanced Features | Easy Installation, Adjustable Length |
| Assembled Height (cm) | 83.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.72 ft |
| Assembled Height (in) | 32.68 in |
| Assembled Length (cm) | 78.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.56 ft |
| Assembled Length (in) | 30.71 in |
| Assembled Weight (kg) | 5.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 11.02 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 7.00 cm |
| Assembled Width (in) | 2.76 in |
| Assembled Width (mm) | 70.00 mm |
| Closing Mechanism | Swing |
| Colour | Grey |
| Gate Type | Children |
| Maximum Extendable Length (cm) | 106.68 cm |
| Maximum Extendable Length (in) | 42.00 in |
| Mount Style | Wall Mount |
| Package Depth (cm) | 80.98 cm |
| Package Depth (in) | 31.88 in |
| Package Height (cm) | 5.72 cm |
| Package Height (in) | 2.25 in |
| Package Weight (kg) | 4.50 kg |
| Package Weight (lb) | 9.92 lb |
| Package Width (cm) | 76.20 cm |
| Package Width (in) | 30.00 in |
| Primary Material | Metal |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Installation Hardware Included | |||||
| Advanced Features | Easy Installation, Adjustable Length | Adjustable Length, Easy Installation, Lockable | Child-Safe, Easy to Install | Easy Installation, Adjustable Length | Child Resistant | |
| Assembled Height (cm) | 83.00 cm |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on doreljuvenile.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on doreljuvenile.com
Originally posted on doreljuvenile.com
Originally posted on doreljuvenile.com
Originally posted on doreljuvenile.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.