This paragraph should be hidden.












Pick up available 05:00 p.m., May 27
Only 5 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safety 1st Home Safeguarding Set helps you create a secure environment for your little one, providing peace of mind as they begin exploring their world. Perfect for nurseries, kitchens, and living spaces, this all-in-one set ensures dangerous areas and items stay out of reach while maintaining easy access for adults. From preventing entry to rooms to securing outlets and cabinets, it’s an essential solution for every growing family.
These 80 essential safety items will help you make things safer for your new bundle of joy
Includes 40 plug protectors to block access to unused outlets, keeping curious fingers safe
6 Grip 'n Twist door knob covers keep adult-only rooms off-limits
30 cabinet and drawer latches keep contents safely out of reach without damaging furniture
4 cabinet slide locks secure double-door cabinets, preventing access to harmful or breakable items
Smooth, opaque plug protectors blend seamlessly into home décor and are difficult for little hands to remove
Simple installation requires no special tools, making it easy to childproof your home quickly
| Part Number | HS265 |
|---|---|
| Advanced Features | Child-Safe, Easy to Install |
| Advanced Features | Child-Safe, Easy to Install |
| Assembled Depth (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Depth (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Depth (in) | 0.39 in |
| Assembled Depth (in) | 0.39 in |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
|---|---|
| Assembled Height (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.03 ft |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.2 lb |
| Assembled Weight (lb) | 2.2 lb |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (mm) | 10.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 10.00 mm |
| Childproofing Type | Drawer/Cabinet Latch |
| Childproofing Type | Drawer/Cabinet Latch |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Consumer Pack Size | 80 |
| Consumer Pack Size | 80 |
| Package Depth (cm) | 30.20 cm |
| Package Depth (cm) | 30.20 cm |
| Package Depth (in) | 11.89 in |
| Package Depth (in) | 11.89 in |
| Package Height (cm) | 7.40 cm |
| Package Height (cm) | 7.40 cm |
| Package Height (in) | 2.91 in |
| Package Height (in) | 2.91 in |
| Package Weight (kg) | 0.79 kg |
| Package Weight (kg) | 0.79 kg |
| Package Weight (lb) | 1.74 lb |
| Package Weight (lb) | 1.74 lb |
| Package Width (cm) | 30.40 cm |
| Package Width (cm) | 30.40 cm |
| Package Width (in) | 11.97 in |
| Package Width (in) | 11.97 in |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Advanced Features | Child-Safe, Easy to Install | Child-Safe, Easy to Install | Child-Safe, Easy to Install | Child-Safe, Easy to Install | Child-Safe, Easy to Install, No Advanced Features, No Hardware Required, Pet Safe | Child-Safe, Easy to Install, No Advanced Features, No Hardware Required, Pet Safe | Child-Safe, Easy to Install | Child-Safe, Easy to Install | Easy Installation, Adjustable Length | Easy Installation, Adjustable Length |
| Assembled Depth (cm) | 1.00 cm | 1.00 cm | ||||||||
| Assembled Depth (ft) | 0.03 ft | 0.03 ft |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.