This paragraph should be hidden.







10 ft
8 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Moon Dust 631A Rug, Grey/Blue, brings a touch of dreamy style to any space. The rug features soft colours and a contemporary-classic pattern that effortlessly blends into modern interiors. The silky viscose and synthetic blend yarn creates a sumptuous texture underfoot, while petite fringes around the edges add a sophisticated finishing touch. Power-loomed for durability, this rug comes in various sizes to suit your needs. Its low 0.24-cm pile height means it's suitable for high-traffic areas and easy to maintain. Together, the updated design, versatile sizing, and low-profile construction make this rug a stylish yet practical choice to tie a room's decor together and add a luxurious feel.
Safavieh Moon Dust 631A Rug features renewed patterns and soft colours
Contemporary-classic character
Silky-smooth viscose and synthetic yarns with petite fringes for a fancy finishing touch
Comes in various sizes
Power loomed 70% polyester, and 30% viscose
Pile height: 0.24" (0.6 cm)
| Part Number | MND631A-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.24 in |
| Assembled Length (in) | 119.52 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 35.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 0.61 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.02 ft |
| Assembled Height (in) | 0.24 in |
| Assembled Length (cm) | 303.58 cm |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Length (in) | 119.52 in |
| Assembled Weight (kg) | 15.88 kg |
| Assembled Weight (lb) | 35.00 lb |
| Assembled Width (cm) | 242.93 cm |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Width (mm) | 2438.40 mm |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Colour | Grey |
| Package Depth (cm) | 236.22 cm |
| Package Depth (in) | 93.00 in |
| Package Height (cm) | 20.32 cm |
| Package Height (in) | 8.00 in |
| Package Weight (kg) | 15.88 kg |
| Package Weight (lb) | 35.00 lb |
| Package Width (cm) | 20.32 cm |
| Package Width (in) | 8.00 in |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Indoor |
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Shape | Rectangle |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs |
| Colour | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey | Grey |
| Pattern Type | Persian | Persian | Graphic/Logo | Graphic/Logo | Distressed | Distressed | Persian | Persian | Distressed | Distressed |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.