Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.







Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Transport your floors to new dimensions with the Safavieh Invista 486 Rug, Grey/Blue. Its abstract shapes and textures intertwine in cool grey and blue colours, creating fascinating artwork for your home. Soft yet durable polypropylene and polyester yarns ensure lasting beauty with a cozy 0.3-inch pile height. Power loomed for precision, this medium rectangle rug brings artistic flair to any room. Its intricate patterns add visual interest while the easy-care synthetic fibres handle high traffic with ease. Give your floors a stylish update with the striking Invista rug from Safavieh.
Safavieh Invista 486 Rug adds high-touch textures to fascinating abstract imagery
Imagery creates dazzling floor coverings
Made using soft, high-performance synthetic yarns
Medium rectangle
Power loomed, 80% polypropylene, and 20% high bulk polyester
Pile Height: 0.3" (0.7 cm)
| Part Number | INV486F-5 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Distressed |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.31 in |
| Assembled Length (in) | 90.96 in |
| Assembled Width (in) | 63.48 in |
| Assembled Weight (lb) | 12.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 8 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings |