This paragraph should be hidden.


Rust-Oleum Specialty
Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 4 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Rust-Oleum Specialty
Rust-Oleum Specialty Dry Erase Paint forms a smooth, hard finish that can be used as a unique white writeable-erasable surface. The paint releases minimal odour when applied, making it safe and convenient to use indoors.
Once dry, simply use any dry erase markers to draw or write messages and then erase
Once dry, simply use any dry erase markers to draw or write messages and then erase
Application is easy and it has minimal odour, making it safe to use indoors
Best choice for metal
Long-lasting protection and beauty
Ideal for use on interior surfaces such as drywall, masonite, wood, cement, and metal
| Part Number | 242673 |
|---|---|
| Paint Type | Spray Paint/Specialty Brush Grade Paint |
| Job Type(s) | DryWall, Concrete, Wood |
| Paint Finish | Semi-Gloss |
| Paint Can Size | 797 mL |
| Paint Premixed Colour | Black |
| Advanced Features | Low-Odour |
| Paint Maximum Coverage Area (sq ft) | 43 ft² |
| Paint Maximum Coverage Area (sq m) | 4 m² |
| Paint VOC Level | Zero VOC |
| Application Method | Brush |
|---|---|
| Paint Clean up | Soap&Water |
| Dry Time (min) | 180 min |
| Recoat Time(hr) | 5 h |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 10 °C |
| Advanced Features | Low-Odour |
| Application Method | Brush |
| Dry Time (min) | 180 min |
| Job Type(s) | DryWall, Concrete, Wood |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 10 °C |
| Package Depth (cm) | 10.80 cm |
| Package Depth (in) | 4.25 in |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (in) | 7.88 in |
| Package Weight (kg) | 2.49 kg |
| Package Weight (lb) | 5.50 lb |
| Package Width (cm) | 10.80 cm |
| Package Width (in) | 4.25 in |
| Paint Can Size | 797 mL |
| Paint Clean up | Soap&Water |
| Paint Finish | Semi-Gloss |
| Paint Maximum Coverage Area (sq ft) | 43 ft² |
| Paint Maximum Coverage Area (sq m) | 4 m² |
| Paint Premixed Colour | Black |
| Paint Type | Spray Paint/Specialty Brush Grade Paint |
| Paint VOC Level | Zero VOC |
| Product Use(s) | Interior |
| Recoat Time(hr) | 5 h |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
Subtotal for 2 items$84.28

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.