Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
















Vendor Brand
Pick up available 02:00 p.m., May 19
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Vendor Brand
Rubik’s Cube is celebrating 50 years of twists, turns, and delighting generations of solvers as one of most famous puzzles of all time! The Rubik’s Cube is the classic color-matching puzzle that can be enjoyed at home or on the move. The original, classic 3x3 Rubik’s Cube is a highly addictive brain teaser puzzle that has fascinated fans all around the world for decades. The Rubiks Cube features six different sides, each made up of nine colorful squares. A must-have for puzzle lovers, the aim is to try to twist and turn the Rubix Cube to its original state, with every side having the same solid color. There are... wait for it... 43,252,003,274,489,856,000 ways of arranging the squares, and only one of these is the solution. Turn and twist away – can you solve it? The new and improved Rubik’s Cube 3x3 features a mechanism that results in smoother, faster, and more reliable play. The traditional stickers have been replaced with plastic tiles which means no fading, peeling, or cheating! The original Rubik’s Cube is a true combination of math, art, and science- it is meant to challenge your mind and problem-solving skills. The 3x3 Cube is the world’s best-known puzzle and has fascinated fans since its 1980 launch. We believe that anyone can “twist, turn and learn” to become a Rubik’s Cube solver. Not only is this the most loved of all puzzle games, but it has also become a crowd-favorite fidget pack for stress relief. No matter where you are, bring along your Rubik’s Cube to keep your hands busy and your mind moving. This classic toy is perfect for teen boys gift ideas or holiday stocking stuffers- it is the present that never goes out of style! Do you have what it takes to solve the most iconic puzzle in the world? Packaging may vary.
This iconic 3x3 Rubik’s Cube is here to challenge your mind
A combination of math, art, and science
6 coloured sides, each made up of 9 squares
Once the sides are jumbled up, you twist, turn, and rotate the Cube until each of the 6 sides has only 1 colour
This fidget toy pack is not only a fun brain puzzle, but is perfect to keep your hands moving in stressful moments like the classroom or the airport
Same speed cube that you remember from your childhood of retro toys
Includes 1 Rubik’s Cube
| Part Number | 6063968 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 8+ |
| Assembled Length (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.25 ft |
| Assembled Length (in) | 3 in |
| Assembled Width (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Width (in) | 3.00 in |
| Assembled Width (mm) | 76.20 mm |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
|---|---|
| Game Type | Puzzle |
| Gender | Unisex |
| Language | Other |
| Maximum Number of Players | 1 |
| Minimum Number of Players | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 6.35 cm |
| Package Depth (in) | 2.50 in |
| Package Height (cm) | 15.24 cm |
| Package Height (in) | 6.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.12 kg |
| Package Weight (lb) | 0.27 lb |
| Package Width (cm) | 8.89 cm |
| Package Width (in) | 3.50 in |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Age Group | 8+ | 6+ | 6+ | 6+ | |
| Assembled Length (cm) | 7.62 cm |
Subtotal for 4 items$579.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

