This paragraph should be hidden.







Pick up available 08:00 a.m., May 27
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Batman™ & Batmobile™ vs. Mr. Freeze™ (76301) toy is a creative LEGO® set designed to help kids aged 4 and up develop their building skills as they role-play Super Hero™ adventures. The LEGO DC playset is packed with hands-on fun for preschoolers and young fans of Batman and cool vehicles. The set includes Mr. Freeze and Batman minifigures, plus a buildable Batmobile that has room for the Batman minifigure to sit inside. Kids can launch ice elements from a shooter that has a hole in the top to hold Mr. Freeze´s ice blaster or his popsicle. 2 ice diamonds can be attached to various places on the Batmobile, so kids can decide where Mr. Freeze ’freezes’ the Batmobile. A colorful picture-story guide is included to provide intuitive instructions. Separate bags of bricks and a large Starter Brick make construction quick and fun.
Batman building toy helps kids ages 4 and up learn how to build while enjoying endless superhero adventures
Minifigures and Batman car set includes Mr. Freeze and Batman minifigures, plus a buildable Batmobile featuring a large starter brick for fun and fast construction
Batmobile toy features and accessories inspire imaginative role play with the legendary superhero
| Part Number | 6527573 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 4+ |
| Age Group | 4+ |
| Character Name(s) | Other |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Assorted |
| Colour(s) | Assorted |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 63 |
| Number of Pieces | 63 |
| Package Depth (cm) | 4.50 cm |
| Package Depth (cm) | 4.50 cm |
| Package Depth (in) | 1.77 in |
| Package Depth (in) | 1.77 in |
| Package Height (cm) | 14.10 cm |
| Package Height (cm) | 14.10 cm |
| Package Height (in) | 5.55 in |
| Package Height (in) | 5.55 in |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Width (cm) | 15.70 cm |
| Package Width (cm) | 15.70 cm |
| Package Width (in) | 6.18 in |
| Package Width (in) | 6.18 in |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Lego |
| Theme | Lego |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.