This paragraph should be hidden.











Care Bears
Pick up available 06:30 p.m., May 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Care Bears
The Care Bears are lovable, huggable BFFs dedicated to spreading good vibes worldwide, and True North Bear is doing it in style with his NEW SNUGGLY DESIGN! Meet the 14" True North Bear plushie, now in cozy sherpa plush material. With his snuggly design, unique plaid-accented belly badge, and red signature cap, True North Bear is ready for any sharing and caring adventures you have!
Super soft and cozy, 14″ True North Bear’s plush fur is made of sherpa material – so snuggable you’ll never want to put your bestie down! Get ready for unlimited bear hugs!
Featured in a soft, cozy 14-inch plush scale, True North Bear is a CANADIAN exclusive plushie who wears plaid on his paws, ears, and around his belly badge - taking inspiration from the comfort and style typically found in wilderness clothing
True North Bear wears a belly badge featuring a smiling maple leaf - showing pride for his glorious homeland of Canada
Check out True North Bear, and every Care Bears bestie, as they are each designed with their own unique personality
True North Bear and all of the Care Bear besties are perfect for any gift-giving occasion! Collect them all!
| Part Number | 23021 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 4+ |
| Age Group | 4+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Pink |
| Colour(s) | Pink |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 2 |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Language | Bilingual |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 13.34 cm |
| Package Depth (cm) | 13.34 cm |
| Package Depth (in) | 5.25 in |
| Package Depth (in) | 5.25 in |
| Package Height (cm) | 30.48 cm |
| Package Height (cm) | 30.48 cm |
| Package Height (in) | 12.00 in |
| Package Height (in) | 12.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.48 kg |
| Package Weight (kg) | 0.48 kg |
| Package Weight (lb) | 1.06 lb |
| Package Weight (lb) | 1.06 lb |
| Package Width (cm) | 19.69 cm |
| Package Width (cm) | 19.69 cm |
| Package Width (in) | 7.75 in |
| Package Width (in) | 7.75 in |
| Primary Material | Polyester |
| Primary Material | Polyester |
| Theme | No Theme |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified |
| Age Group | 4+ | 4+ |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.
