This paragraph should be hidden.





Furby
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Furby
This Purple Furby from Hasbro is an interactive toy friend with 5 voice-activated modes and plenty of entertainment and conversation to share with their companion. This electronic plush toy responds to specific voice commands, hugs and pats on the head. The more kids play with Furby, the more fun they can unlock! They can feed and care for Furby, and dress it up with the clip-on beads. This French-language toy offers youngsters endless opportunities for exploration and discovery.
Pet Furby’s head, tickle its tummy, or pull its tail and see what happens
Tell Furby what you want to do with these 5 commands: Dance Party, Copy Cat, Tell My Fortune, Let's Chill, and Lightshow
Feed Furby with your finger
Features over 600 phrases, jokes, songs and sounds
Requires 4 AA batteries (not included)
| Part Number | F6743FA0 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 6+ |
| Age Group | 6+ |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
|---|---|
| Colour(s) | Purple |
| Colour(s) | Purple |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | French |
| Language | French |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 12.70 cm |
| Package Depth (cm) | 12.70 cm |
| Package Depth (in) | 5.00 in |
| Package Depth (in) | 5.00 in |
| Package Height (cm) | 22.86 cm |
| Package Height (cm) | 22.86 cm |
| Package Height (in) | 9.00 in |
| Package Height (in) | 9.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.71 kg |
| Package Weight (kg) | 0.71 kg |
| Package Weight (lb) | 1.55 lb |
| Package Weight (lb) | 1.55 lb |
| Package Width (cm) | 22.86 cm |
| Package Width (cm) | 22.86 cm |
| Package Width (in) | 9.00 in |
| Package Width (in) | 9.00 in |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | No Theme |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 6+ | 6+ | 3+ | 3+ | 3+ | 3+ | 3+ | 3+ |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.