This paragraph should be hidden.
Proudly Canadian
Ingenuity
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Ingenuity Sun Valley Compact Folding Baby High Chair is designed to make mealtime easier for both parents and little ones. With its space-saving foldable design and lightweight construction, this high chair is perfect for small spaces or on-the-go use. Its thoughtful features, like a secure harness and adjustable tray, ensure a safe and comfortable dining experience for children aged 6 months to 3 years.
Slender, lightweight foldable baby high chair for easy mobility
Attaches to back of chair for storage
Machine-washable 5-point harness
For ages 6 months to 3 years old, or up to 33 pounds No tools required. Assembled dimensions: 40.94" (H) x 22.05" (W) x 29.92" (L)
3-section Twist & Dine plate perfect as baby learns to feed themselves
Soft removable seating pad is easy to clean
Plate locks in place preventing baby from tossing to the floor
Food-grade safe and microwavable plate for easy food prep
Large tray adjusts to 3 positions
| Part Number | 16990 |
|---|---|
| Material(s) | Plastic, Metal, Fabric |
| Frame Colour | Multi-Colour |
| Fabric Colour | Grey |
| Fabric Type | Polyester |
| Pattern Type | No Pattern |
| Seating Capacity | 1 |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 33 lb |
| Advanced Features | Assembly Required |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Number of Pieces | 9 |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Assembled Height (in) | 40.94 in |
| Assembled Depth (in) | 29 7/8 in |
| Assembled Width (in) | 22.05 in |
| Assembled Weight (lb) | 12.1 lb |
| Package Height (in) | 23.60 in |
| Package Depth (in) | 7.28 in |
| Package Width (in) | 17.72 in |
| Package Weight (lb) | 14.35 lb |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Originally posted on kidsii.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
