This paragraph should be hidden.
Proudly Canadian
UPPAbaby
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Lightweight and portable, create a comfortable sleep and play zone away from home with the REMI playard.
Lightweight and portable, create a comfortable sleep and play zone away from home with the REMI playard
Suitable for 0 - 9 months old babies. Two step fold and unfold
Breathable triple layer air mesh mattress
Zip open soothing panel
Easy zip on breathable mesh bassinet
Organic cotton mattress cover and storage bag included
Folds and sets up in seconds with one-hand (1 Step Close- Pull up on center hub to close)
Triple layer air mesh mattress creates breathable, comfortable and healthier sleep environment for baby
Zip open panel for a more comfortable access to soothe baby to sleep
Easy to zip on mesh bassinet attachment for added ventilation and provides an elevated sleeping environment perfect for bedside
Open, airy design provides clear views
Above ground design to keep baby draft proof
Durable, woven mélange fabric wraps around top rail for added comfort and softness
Convenient storage bag included with pocket to store bassinet attachment
| Part Number | 1601REMCAJKE |
|---|---|
| Colour | Charcoal |
| Fabric Colour | Beige |
| Fabric Type | Polyester |
| Pattern Type | Solid |
| Material(s) | Fabric, Plastic |
| Seating Capacity | 1 |
| Number of Pieces | 5 |
| Advanced Features | Assembly Required, Foldable |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Assembled Height (in) | 28.46 in |
| Assembled Depth (in) | 40 1/2 in |
| Assembled Width (in) | 25.98 in |
| Assembled Weight (lb) | 22.3 lb |
| Package Height (in) | 29.84 in |
| Package Depth (in) | 12.60 in |
| Package Width (in) | 13.39 in |
| Package Weight (lb) | 25.13 lb |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Colour | Charcoal | Sand Melange | Charcoal | Sand Melange | Sand Melange | |
| Fabric Colour | Beige | Beige | Beige | Beige | Beige | |
| Fabric Type | Polyester | Polyester | Polyester | Polyester | Polyester |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com
