This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The plastic materials in your vehicle’s interior deteriorate over time. Temperature changes (heat and frost), sunlight and various pollutants that enter your vehicle cause the plastic to wear and even crack over the years. Deep cleaning and regular maintenance are necessary to avoid these damages. Clean In, our interior cleaner, easily removes dust and stubborn dirt inside your car. Use it to clean the dashboard, console, doors, and plastic trim. Clean In is suitable for all types of vehicles. It does not leave a greasy or sticky film, nor does it dry out or discolour the various components of the interior. It is powerful against dirt but gentle on your vehicle. Not only will Clean In make your vehicle's interior a haven of cleanliness, but it will also leave a fresh scent that will make your rides even more enjoyable.
Deep cleans and maintains plastic surfaces to prevent deterioration and cracking
Easy to use - can be applied to all exterior surfaces
Leaves a fresh scent that will make your rides even more enjoyable
Combined with Cockpit Guard (sold separately), our interior protector, your vehicle will look fantastic!
Designed to prevent the wear and tear caused by temperature changes, sunlight, and contaminants
Suitable for all vehicle types
Leaves no greasy or sticky residue
Free of harsh chemicals that could harm your car or the environment
| Part Number | 70803 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Spray |
| Automotive Chemicals Type | Interior Cleaner |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
|---|---|
| Made in Canada | |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 5.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.97 in |
| Package Form | Spray Bottle |
| Package Height (cm) | 28.00 cm |
| Package Height (in) | 11.02 in |
| Package Weight (kg) | 0.65 kg |
| Package Weight (lb) | 1.43 lb |
| Package Width (cm) | 9.00 cm |
| Package Width (in) | 3.54 in |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 28.00 cm |
| Product Height (in) | 11.02 in |
| Product Length (cm) | 9.00 cm |
| Product Length (ft) | 0.30 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.50 l |
| Product Volume (gal) | 0.13 gal (US) |
| Product Weight (g) | 650.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.65 kg |
| Product Weight (lb) | 1.43 lb |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Product Width (in) | 1.97 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | ||||
| Application Method | Spray | ||||
| Automotive Chemicals Type | Interior Cleaner |
Yes, I recommend this product.
