This paragraph should be hidden.
Pick up available 03:00 p.m., Mar 24
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Simoniz Platinum Waffle Glass Towels enhance your car care routine with their superior cleaning capabilities. Designed to clean glass, chrome and polished metal surfaces, these towels leave a spotless shine with every wipe. The low pile height ensures maximum surface contact for a streak-free finish. Washable and reusable, these towels are a practical solution for maintaining your vehicle’s pristine appearance.
Lint-free microfibre waffle weave for a clean finish
Best suited for glass, chrome, and polished metal surfaces
Low pile height for maximum surface contact
Contours to surfaces for more effective drying
Washable and reusable for long-term use
2-Pack
| Part Number | MPC-684299 |
|---|---|
| Advanced Features | Reusable, Machine Washable |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | White |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Fabric Thickness (in) | 0.12 in |
| Fabric Thickness (mm) | 3.00 mm |
| Package Depth (cm) | 9.53 cm |
| Package Depth (in) | 3.75 in |
| Package Height (cm) | 38.10 cm |
| Package Height (in) | 15.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Width (cm) | 2.08 cm |
| Package Width (in) | 0.82 in |
| Primary Material | Microfiber |
| Product Height (cm) | 35.60 cm |
| Product Height (in) | 14.02 in |
| Product Length (cm) | 35.60 cm |
| Product Length (ft) | 1.17 ft |
| Product Use(s) | Automotive, Glass |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Reusable, Machine Washable | Machine Washable | Reusable, Machine Washable | Reusable, Machine Washable | Reusable, Machine Washable | |
| Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | |
| Colour | White | Blue | White | Fiber | Yellow/Blue/Purple/Grey/White |
