This paragraph should be hidden.



Pick up available 05:30 p.m., May 21
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Enhance your vehicle's exterior protection with Silverwax Sio2 Diamond 500-mL Ceramic Lotus Effect Spray. This advanced coating provides your vehicle with long-lasting water repellency that keeps it clean and shiny for up to 8 months. Part of the Ceramic series collection, the spray provides a superior shield against dirt and makes washing your car a breeze.
The lotus leaf is the queen of hydrophobia, so it was only natural to name this water-repellent protection after it
Lotus effect, our water repellent protection that lasts up to 8 months, acts as a hydrophobic shield that leaves an impressive beading on your vehicle
High-beading protection leaves your car shiny and repels dirt, which makes washing much faster
Moreover, if you have previously applied Nano 1, Lotus Effect becomes a complementary product that makes it quick and easy to maintain the protective layer
Size: 500 mL (17 oz)
| Part Number | 76403 |
|---|---|
| Advanced Features | Streak Free |
| Advanced Features | Streak Free |
| Application Method | Spray |
| Application Method | Spray |
| Automotive Chemicals Type | Protectant Spray |
| Automotive Chemicals Type | Protectant Spray |
| Battery Platform | None |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
|---|---|
| Colour | Not Applicable |
| Colour | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Flammable | No |
| Made in Canada | |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 9.00 cm |
| Package Depth (cm) | 9.00 cm |
| Package Depth (in) | 3.54 in |
| Package Depth (in) | 3.54 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 28.00 cm |
| Package Height (cm) | 28.00 cm |
| Package Height (in) | 11.02 in |
| Package Height (in) | 11.02 in |
| Package Weight (kg) | 0.65 kg |
| Package Weight (kg) | 0.65 kg |
| Package Weight (lb) | 1.43 lb |
| Package Weight (lb) | 1.43 lb |
| Package Width (cm) | 5.00 cm |
| Package Width (cm) | 5.00 cm |
| Package Width (in) | 1.97 in |
| Package Width (in) | 1.97 in |
| Primary Scent | Not Applicable |
| Primary Scent | Not Applicable |
| Product Height (cm) | 28.00 cm |
| Product Height (cm) | 28.00 cm |
| Product Height (in) | 11.02 in |
| Product Height (in) | 11.02 in |
| Product Length (cm) | 9.00 cm |
| Product Length (cm) | 9.00 cm |
| Product Length (ft) | 0.30 ft |
| Product Length (ft) | 0.30 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.50 l |
| Product Volume (L) | 0.50 l |
| Product Volume (gal) | 0.13 gal (US) |
| Product Volume (gal) | 0.13 gal (US) |
| Product Weight (g) | 650.00 g |
| Product Weight (g) | 650.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.65 kg |
| Product Weight (kg) | 0.65 kg |
| Product Weight (lb) | 1.43 lb |
| Product Weight (lb) | 1.43 lb |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Product Width (in) | 1.97 in |
| Product Width (in) | 1.97 in |
| Season | All-Season |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.