This paragraph should be hidden.

Pick up available 11:30 a.m., Mar 30
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Invisible Glass Premium Car Glass Cleaner Spray is a 539-gram aerosol that meticulously cleans windshields, windows, and mirrors. This glass cleaner swiftly eliminates dust, dirt, bugs, sap, oil, grease, and fingerprints from glass surfaces.
Cleans windshields, windows, and mirrors so well, you'll think they're invisible
Quickly removes stains, dust, and more from glass
Amazing no-residue formula doesn't streak or haze
Safe for tinted windows
Size: 19 oz (539 grams)
| Part Number | 99564 |
|---|---|
| Advanced Features | Streak Free |
| Application Method | Spray |
| Automotive Chemicals Type | Interior Cleaner |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Yellow |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Form | Spray Bottle |
|---|---|
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 24.00 cm |
| Product Height (in) | 9.45 in |
| Product Length (cm) | 6.50 cm |
| Product Length (ft) | 0.21 ft |
| Product Use(s) | Automotive Interior, Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.00 l |
| Product Volume (gal) | 0.00 gal (US) |
| Product Weight (g) | 650.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.65 kg |
| Product Weight (lb) | 1.43 lb |
| Product Width (cm) | 6.50 cm |
| Product Width (in) | 2.56 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$23.98
