This paragraph should be hidden.

Seafoam
Pick up available 05:00 p.m., Mar 19
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Sea Foam Deep Creep Multi-Use Penetrating Lubricant is specifically purposed to last longer and creep deeper. It effectively loosens stubborn parts and cleans and protects your metals. This non-corrosive, low-odour lubricant also dries moisture while resisting heat and evaporation for an improved lifespan.
Sea Foam Deep Creep is a 100% petroleum multi-use penetrating lubricant
Powers through rust, varnish and carbon
Capable of spraying upside down
Size: 473 mL
| Part Number | DC-14 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Flammable | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 6.67 cm |
| Package Depth (in) | 2.63 in |
| Package Form | Aerosol |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.45 kg |
|---|---|
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (cm) | 6.67 cm |
| Package Width (in) | 2.63 in |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Product Volume (L) | 0.35 l |
| Product Volume (gal) | 0.09 gal (US) |
| Product Weight (g) | 450.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.45 kg |
| Product Weight (lb) | 0.99 lb |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Certifications | No Certifications | |||||
| Flammable | Yes |
