This paragraph should be hidden.
Kleen-Flo
Pick up available 06:30 p.m., Mar 17
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Kleen-Flo Premium Gas Line Anti-Freeze is perfect for snowmobiles, ATVs and cars with its extreme temperature formula. This product comes highly recommended by OEM. Notably, it includes a key chain bottle opener for effortless cap removal. The package contains six 150 mL bottles. The Kleen-Flo Premium Gas Line Anti-Freeze is a thoughtfully designed product for your vehicle maintenance needs.
Kleen-Flo Premium Gas Line Anti-Freeze offers an extreme temperature formula that is ideal for snowmobiles, ATVs and cars
OEM recommended
Includes key chain bottle opener for easy cap removal
Includes (6) 150 mL bottles
| Part Number | 4096 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Consumer Pack Size | 6 |
| Flammable | Yes |
| Material Compatibility | Metal |
| Maximum Service Life (years) | 5 yr |
| Minimum Temperature (°C) | -40.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | -40.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Form | Bottle |
|---|---|
| Pool Type | Not Applicable |
| Primary Colour | Blue |
| Product Height (cm) | 16.00 cm |
| Product Height (in) | 6.30 in |
| Product Length (cm) | 15.50 cm |
| Product Length (ft) | 0.51 ft |
| Product Use(s) | Multi-Use |
| Product Volume (L) | 150.00 l |
| Product Volume (gal) | 39.63 gal (US) |
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
| Product Weight (kg) | 1.00 kg |
| Product Weight (lb) | 2.20 lb |
| Product Width (cm) | 8.00 cm |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Certifications | No Certifications | |||||
| Consumer Pack Size | 6 |
$57.96
