Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Pick up available 12:00 p.m., May 12
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The WD-40 Precision Pen is engineered to deliver the Original WD-40 Formula with pinpoint precision. Whether you're dealing with squeaky hinges, rusty bolts, or stuck mechanisms, the portable Precision Pen is your go-to solution for small areas and tight spaces. The compact, pocket-sized design ensures you have the power of the Original WD-40 Formula with precise, controlled application at your fingertips, wherever you go — helping you work in tight spaces at work, home, and beyond.
Apply the exact amount of product to small areas and tight spaces with ease
Experience an easy, controlled flow of the Original WD-40 Formula thanks to the Precision Pen’s easy-to-hold design
The pocket-sized Precision Pen fits perfectly into your tool belt, glovebox, or back pocket for quick fixes anytime, anywhere
Perfect for work, home, DIY projects, and on-the-go repairs — the versatile Precision Pen is your all-in-one solution
Get the job done with the Original WD-40 Formula you know and trust, now in an innovative and convenient, portable pen design
Size: 9 mL
| Part Number | 0381666 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Not Applicable |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Clear |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Freeze Point (°C) | -63.00 °C |
| Freeze Point (°F) | -81.40 °F |
| Minimum Temperature (°C) | -63.00 °C |
|---|---|
| Minimum Temperature (°F) | -81.40 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 1.59 cm |
| Package Depth (in) | 0.63 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 20.96 cm |
| Package Height (in) | 8.25 in |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (lb) | 0.06 lb |
| Package Width (cm) | 5.72 cm |
| Package Width (in) | 2.25 in |
| Primary Scent | Fresh |
| Product Height (cm) | 20.96 cm |
| Product Height (in) | 8.25 in |
| Product Length (cm) | 1.59 cm |
| Product Length (ft) | 0.05 ft |
| Product Use(s) | Automotive Interior, Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.01 l |
| Product Volume (gal) | 0.00 gal (US) |
| Product Weight (g) | 27.20 g |
| Product Weight (kg) | 0.03 kg |
| Product Weight (lb) | 0.06 lb |
| Product Width (cm) | 5.72 cm |
| Product Width (in) | 2.25 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 99999 yr |
| Vehicle Type Compatibility | Multi-Vehicle |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Subtotal for 4 items$59.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wd40.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wd40.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wd40.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wd40.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

