This paragraph should be hidden.
Gunk
Pick up available 09:00 a.m., Apr 27
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Featuring the revolutionary 10 ft. MaxReach Straw™, GUNK makes cleaning GDI intake valves effortless. Sit behind the wheel, rev the engine, and spray! No helpers needed – just you, your engine, and pro results. Specially formulated to dissolve 77% of carbon deposits in under 1 hour.
Intake valve cleaner for an easy one person application
Featuring the revolutionary 10' (3 m) MaxReach Straw™ to make cleaning GDI (Gasoline Direct Injection) intake valves effortless
Uniquely formulated to dissolve 77% of carbon deposits in under 1 hour
Compatible with compact cars, SUVs, and trucks
Ideal for turbo, supercharged, twin-turbo, GDI, and PFI engines
Safe for oxygen sensors and catalytic converters
PEA formula cleans carbon deposits, smooths idle, and reduces emissions
Includes a QR code with a how-to video
Size: 311 g (11 oz)
Use every 10000 miles or with every oil change
Not for diesel engines
| Part Number | GDI11C |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Spray |
| Automotive Chemicals Type | Engine Cleaner |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Colorless |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 7.00 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 2.76 in |
| Package Form | Spray Bottle |
| Package Height (cm) | 21.00 cm |
| Package Height (in) | 8.27 in |
| Package Weight (kg) | 0.47 kg |
| Package Weight (lb) | 1.04 lb |
| Package Width (cm) | 7.00 cm |
| Package Width (in) | 2.76 in |
| Primary Scent | Not Applicable |
| Product Height (cm) | 21.00 cm |
| Product Height (in) | 8.27 in |
| Product Length (cm) | 7.00 cm |
| Product Length (ft) | 0.23 ft |
| Product Use(s) | Automotive Interior |
| Product Volume (L) | 0.41 l |
| Product Volume (gal) | 0.11 gal (US) |
| Product Weight (g) | 470.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.47 kg |
| Product Weight (lb) | 1.04 lb |
| Product Width (cm) | 7.00 cm |
| Product Width (in) | 2.76 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
| Vehicle Type Compatibility | Multi-Vehicle |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Application Method | Spray | |||||
| Automotive Chemicals Type | Engine Cleaner |
