This paragraph should be hidden.
Hot Shot
Pick up available 09:00 a.m., Mar 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Everyday Diesel Treatment (EDT) is a concentrated 6-in-1 diesel additive formulated to resolve issues with today’s Ultra-Low Sulfur Diesel (ULSD). It is engineered to improve fuel economy, power & performance, and overall protection of diesel fuel systems. It is recommended for all diesel engines.
The ultimate concentrated 6-in-1 diesel additive
Increases cetane by up to 7 points and restores lost engine power for better fuel combustion and cold starting
Acts as a fuel injector cleaner to maintain fuel system health, and prevents rust from forming in the fuel system by demulsifying water for easy removal
Maximizes mileage
Increases your vehicle's fuel economy up to 3% by reducing DPF regens and improving fuel combustion, for more efficient fuel system and engine performance
Treats up to 800 gallons of fuel
Volume: 950 mL (1 qt)
| Part Number | HSSEDT32ZF |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Battery Platform | None |
| Certifications | DOT 3 |
| Colour | Brown |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 9.00 cm |
| Package Depth (in) | 3.54 in |
|---|---|
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 22.00 cm |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (kg) | 0.90 kg |
| Package Weight (lb) | 1.98 lb |
| Package Width (cm) | 9.00 cm |
| Package Width (in) | 3.54 in |
| Primary Scent | Not Applicable |
| Product Height (cm) | 22.86 cm |
| Product Height (in) | 9.00 in |
| Product Length (cm) | 8.57 cm |
| Product Length (ft) | 0.28 ft |
| Product Use(s) | Not Applicable |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 900.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.90 kg |
| Product Weight (lb) | 1.98 lb |
| Product Width (cm) | 8.57 cm |
| Product Width (in) | 3.37 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$68.93$70.96
Yes, I recommend this product.
