This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Mar 19
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Formulated with the finest base oils and special Lucas additive package, Lucas Oil's Automatic Transmission Fluid Conditioner is designed to PREVENT slipping, leaks and wear to provide smooth, quiet operation while conditioning seals to extend the life of the transmission.
Lucas Automatic Transmission Fluid Conditioner extends automatic transmission life
Prevents slipping, leaks and wear
Provides smooth operation
Conditions seals to extend the life of the transmission
Deals with sluggish shifting in automatic transmissions
Can be added to trans without fluid removal.
Size: 591 mL
| Part Number | 0380642 |
|---|---|
| Battery Platform | None |
| Colour | Clear |
| Package Depth (cm) | 9.53 cm |
| Package Depth (in) | 3.75 in |
| Package Height (cm) | 18.10 cm |
| Package Height (in) | 7.13 in |
| Package Weight (kg) | 0.59 kg |
| Package Weight (lb) | 1.30 lb |
| Package Width (cm) | 5.39 cm |
| Package Width (in) | 2.12 in |
|---|---|
| Product Height (cm) | 18.09 cm |
| Product Height (in) | 7.12 in |
| Product Length (cm) | 9.52 cm |
| Product Length (ft) | 0.31 ft |
| Product Volume (L) | 0.59 l |
| Product Volume (gal) | 0.16 gal (US) |
| Product Weight (g) | 590.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.59 kg |
| Product Weight (lb) | 1.30 lb |
| Product Width (cm) | 5.40 cm |
| Product Width (in) | 2.13 in |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Battery Platform | None | None | None | None | None | |
| Colour | Clear | Clear | Red | Not Applicable | Not Applicable | |
| Package Depth (cm) | 9.53 cm | 8.51 cm | 6.67 cm | 4.60 cm | 23.80 cm |
$180.96$195.96
