This paragraph should be hidden.
AlloyGator
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The AlloyGator Wheel Guard Protector in silver is designed to protect wheels up to 24" in diameter. Manufactured from blended super tough nylon, and engineered to be physically integrated between a tire and alloy, AlloyGator offers market leading, robust and unrivalled wheel rim protection. Fitting approx 80% of wheel and tire combinations from 12" to 24", it provides the most advanced wheel protection.
This highly engineered, robust wheel protector is designed to take the impact of curbing and driving over potholes
Fitting between the wheel and tire, the AlloyGator is tough yet stylish
Fits wheels ranging from 12″ to 24″ diameter (30.4 - 60.9 cm)
Colour: Silver, Matte Finish
One set of AlloyGator will fit four wheels up to 24" (60.9 cm) in diameter
Tools required: Dead blow hammer, lubrication, cutters, pry bar/tack puller, air compressor, jack/stand or lift/hoist
| Part Number | K4SLVREXC |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Package Depth (cm) | 40.00 cm |
| Package Depth (in) | 15.75 in |
| Package Height (cm) | 40.00 cm |
| Package Height (in) | 15.75 in |
| Package Weight (kg) | 2.00 kg |
| Package Weight (lb) | 4.41 lb |
| Package Width (cm) | 7.00 cm |
| Package Width (in) | 2.76 in |
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
| Wheel Size Compatibility Max (in) | 24 in |
| Wheel Size Compatibility Min (in) | 14 in |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$261.96$349.96
