This paragraph should be hidden.
Pick up available 11:00 a.m., Apr 23
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
OEM Concentrate Extended Life Antifreeze/Coolant Orange I is suitable for use in both hybrid and electric vehicles. This engine antifreeze/coolant provides the ultimate in temperature protection, ranging from -64°C to 136°C, which allows it to prevent both summer overheating and winter freezing.
Meets or exceeds industry standards and/or manufacturer's specifications ASTM GM 6277M, D3306 & JIS K2234 for superior engine protection
OEM Orange I is specifically made for North American vehicles and light duty trucks requiring a pure OAT (Organic Acid Technology) antifreeze/coolant in aluminum engines
Avoid dirty coolants and costly repairs, OEM Extended Life Antifreeze/Coolant provides up to 250,000 km or 5 Years service life protection
OEM Concentrate Antifreeze/Coolant Orange I is free of silicate, borate, nitrate, nitrite, phosphate and amine. The ethylene glycol-based formula is compatible with other similarly formulated extended life OAT antifreeze/coolant. For best results, do not mix with conventional high pH, phosphate, borate or silicate-based coolants
Ideal for flush & fill. Always dilute OEM Concentrate Extended Life Antifreeze/Coolant Orange I with deionized water (029-3003) for ultimate engine protection against temperature variations.
OEM will provide superior performances for North American gasoline or light duty diesel engines, if properly maintained in accordance with engine manufacturer’s maintenance recommendation
Recommended for Chevrolet, Cadillac, Buick, GMC, Hummer, Pontiac, Oldsmobile, Saturn and Saab vehicles
May also be used in 2010 or newer Ford and 2012 or newer Chrysler models
Size: 3.78 L (1 US gal)
Made in Canada
OEM Concentrate Extended Life Antifreeze/Coolant Orange I is available in both Ready-to-Use (premixed 50/50) and concentrate formula. With 10 different formulations that match the factory fill specifications, find the right coolant/antifreeze specifically made for YOUR vehicle - Find YOUR match.
| Part Number | 16-374OOEMGM |
|---|---|
| Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based |
| Dilution Ratio | Not Applicable |
| Freeze Point (°C) | -37.00 °C |
| Manufacturer Part Number | 16-374OOEMGM |
| Package Depth (cm) | 11.43 cm |
| Package Depth (in) | 4.50 in |
| Package Height (cm) | 28.75 cm |
| Package Height (in) | 11.32 in |
| Package Weight (kg) | 4.25 kg |
| Package Weight (lb) | 9.37 lb |
|---|---|
| Package Width (cm) | 18.42 cm |
| Package Width (in) | 7.25 in |
| Primary Colour | Orange |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | |
| Dilution Ratio | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | Not Applicable | |
| Freeze Point (°C) | -37.00 °C | -37.00 °C | -37.00 °C | -37.00 °C | -37.00 °C |
