This paragraph should be hidden.

Pick up available 09:00 a.m., Apr 02
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Castrol EDGE 5W40 Synthetic Engine Oil is designed to deliver maximum engine performance by reducing friction and enhancing oil film strength. This advanced formula transforms under pressure to keep metal parts further away from one another, which allows engines to run smoothly under extreme conditions. Ideal for anyone seeking superior protection and efficiency for their vehicle, this oil keeps everything moving.
Patented Fluid Titanium technology reduces friction for optimal performance
Enhances oil film strength by 30% to protect engine components
Resists high temperature oil thickening for consistent performance
Provides 6x stronger wear protection compared to industry standards
Formulated to improve fuel economy in 0W grades
Meets and exceeds various industry and manufacturer standards
Available in a 1 L size
Now formulated with Fluid Titanium Technology™ vs leading synthetic and conventional oils
Size: 1 L
| Part Number | 02014-38 |
|---|---|
| API Service | SN/CF |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 200.00 °C |
| Flash Point (°F) | 392.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 02014-38 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 180.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 356.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 6.40 cm |
| Package Depth (in) | 2.52 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 22.90 cm |
| Package Height (in) | 9.02 in |
| Package Weight (kg) | 0.93 kg |
| Package Weight (lb) | 2.05 lb |
| Package Width (cm) | 11.40 cm |
| Package Width (in) | 4.49 in |
| Pour Point (°C) | -35.00 °C |
| Pour Point (°F) | -31.00 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 22.90 cm |
| Product Height (in) | 9.02 in |
| Product Length (cm) | 6.40 cm |
| Product Length (ft) | 0.21 ft |
| Product Use(s) | Automobiles, Automotive |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 930.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.93 kg |
| Product Weight (lb) | 2.05 lb |
| Product Width (cm) | 11.40 cm |
| Product Width (in) | 4.49 in |
| Ratings | Not Applicable |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 5w-40 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
