This paragraph should be hidden.

Pick up available 09:00 a.m., Apr 02
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Castrol EDGE 10W30 Advanced Synthetic Motor Oil provides top-tier sludge and wear protection, ensuring optimal viscosity control and enhanced engine performance. Engineered to maintain protection for up to 20,000 miles, this advanced synthetic oil keeps your engine running smoothly and efficiently under various driving conditions.
Patented fluid titanium transforms its structure under pressure to keep metal apart and reduce friction for maximum engine performance
Improves oil film strength by 30% and reduces power-robbing friction
6x stronger against wear vs the industry benchmark
Improves fuel economy (0W grades)
API SN PLUS /SN/SM/SL , A1/B1-12, API SJ, API SL, MS-6395, FORD M2C947-A/M2C947-B1, DEXOS1 GEN2, ILSAC GF-5
Exceeds engine manufacturer’s warranty requirements for applications requiring ILSAC GF-5, GF-4 and GF-3
Now formulated with fluid titanium technology™ vs leading synthetic and conventional oils
Size: 5 L (1.32 US gal)
| Part Number | 2013-3A |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 220.00 °C |
| Flash Point (°F) | 428.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 2013-3A |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 190.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 374.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 11.40 cm |
| Package Depth (in) | 4.49 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 31.93 cm |
| Package Height (in) | 12.57 in |
| Package Weight (kg) | 4.45 kg |
| Package Weight (lb) | 9.81 lb |
| Package Width (cm) | 20.90 cm |
| Package Width (in) | 8.23 in |
| Pour Point (°C) | -39.00 °C |
| Pour Point (°F) | -38.20 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.93 cm |
| Product Height (in) | 12.57 in |
| Product Length (cm) | 11.40 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4440.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.44 kg |
| Product Weight (lb) | 9.79 lb |
| Product Width (cm) | 20.90 cm |
| Product Width (in) | 8.23 in |
| Ratings | Not Applicable |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 120 mo |
| Viscosity Grade | 10w-30 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
