This paragraph should be hidden.
Pick up available 11:30 a.m., Apr 04
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Keep your engine running smoothly with Quaker State Full Synthetic 5W20 Motor Oil. Designed to use in a range of vehicles, this motor oil delivers strong engine performance and helps protect against deposits between oil changes. This engine oil also provides high resistance to oxidation, which helps keep the oil fresher for longer and it reduces friction to maximize horsepower compared to other motor oils.
Provides strong engine performance and protection between oil changes
Provides improved fuel economy (based on the latest industry standard)
Designed to provide more performance with superior lubrication flow and pumpability at high and low temperatures
Maintains required viscosity from start to finish to deliver optimal protection
Suitable for use in all car, SUV, light van, truck and turbocharged engines under all driving conditions
Compatible with biofuels ranging from E10 to E85 and suitable for hybrid vehicles
Meets or exceeds the following OEM requirements: Chrysler MS-6395; GM dexos1TM Gen 2 (license D10074GE014); Ford WSS-M2C945-A; Ford WSS-M2C945-B1
Formulated to exceed industry specifications: ILSAC GF-6A, API SP/SP-Resource Conserving and all previous categories
Formerly known as Quaker State Ultimate Durability
Size: 5 L
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 550046188 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Flash Point (°C) | 234.00 °C |
| Flash Point (°F) | 453.20 °F |
| Manufacturer Part Number | 550046188 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 209.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 408.20 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -48.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -54.40 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 20.83 cm |
| Package Depth (in) | 8.20 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 32.16 cm |
| Package Height (in) | 12.66 in |
| Package Weight (kg) | 4.19 kg |
| Package Weight (lb) | 9.23 lb |
| Package Width (cm) | 11.43 cm |
| Package Width (in) | 4.50 in |
| Pour Point (°C) | -48.00 °C |
| Pour Point (°F) | -54.40 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 32.16 cm |
| Product Height (in) | 12.66 in |
| Product Length (cm) | 20.83 cm |
| Product Length (ft) | 0.68 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4280.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.28 kg |
| Product Weight (lb) | 9.44 lb |
| Product Width (cm) | 11.43 cm |
| Product Width (in) | 4.50 in |
| Ratings | SAE |
| Viscosity Grade | 5w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 0W20 Engine/Motor Oil, 946-mL
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 0W20 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 0W20 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 946-mL
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Quaker State Full Synthetic 5W30 Engine/Motor Oil, 5-L
