This paragraph should be hidden.

Pick up available 07:30 p.m., Mar 23
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The MotoMaster 5W20 Conventional Engine/Motor Oil, 946-mL, is a trusted partner for engines under pressure. The engine oil is formulated with Shell's cutting-edge technology to provide advanced protection for gasoline engines working in demanding conditions. Exceeding industry standards for sludge prevention, wear resistance, and piston cleanliness, this oil helps your engine achieve peak performance and long, trouble-free service life. Specially engineered to flow easily in low temperatures, MotoMaster 5W20 starts protecting your engine seconds after startup. Its synthetic blend and advanced additives are proven to prevent thermal breakdown over thousands of kilometers of extreme driving. This oil meets or exceeds the strict requirements of GM, Chrysler, and Ford, and carries the latest API SP and ILSAC GF-6A certifications, so you can trust it with any vehicle in your fleet.
The MotoMaster Conventional Engine Oil developed with Shell Technology is a premium motor oil that provides outstanding protection during cold start-ups and against thermal breakdown
Proven to protect the engine for lasting use
Exceeds API Baseline performance testing standards on wear protection, engine sludge protection, piston cleanliness, low-temperature performance, and oil loss prevention in gasoline engines
Meets or exceeds the latest requirements of General Motors 6094M, Chrysler MS6395, Ford WSS-M2C945-B1
Exceeds the requirements of the following industry specifications: API SP and all previous categories, ILSAC GF-6A and all previous ILSAC standards
Available Grades: 5W20, 5W30
Size: 946 mL
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 550053371 |
|---|---|
| API Service | SN |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Flash Point (°C) | 212.00 °C |
| Flash Point (°F) | 413.60 °F |
| Made in Canada | Yes |
| Manufacturer Part Number | 550053371 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 212.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 413.60 °F |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Conventional |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Conventional |
| Oil Composition | Mineral |
| Package Form | Bottle |
| Pour Point (°C) | -45.00 °C |
| Pour Point (°F) | -49.00 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 22.81 cm |
| Product Height (in) | 8.98 in |
| Product Length (cm) | 10.80 cm |
| Product Length (ft) | 0.35 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 791.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.79 kg |
| Product Weight (lb) | 1.74 lb |
| Product Width (cm) | 6.48 cm |
| Product Width (in) | 2.55 in |
| Ratings | SAE |
| Viscosity Grade | 5w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | ||||
| API Service | SN | ||||
| Consumer Pack Size | 1 |
$49.47
