This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mothers CMX Ceramic Wash and Coat is your key to achieving a liquidy-gloss finish with SiO2 nano-quartz protection. The formula combines potent surfactants, advanced water softening polymers, and the unrivalled hydrophobic traits of ceramic coatings. It serves as a bead booster over any existing ceramic coating, sealant or wax. It can also function as a stand-alone quick-coat on uncoated vehicles. This 786 mL (26.57 oz) solution offers an expedient path to a brilliantly clean, "just coated" vehicle appearance. With Mothers, discover the true secret to vehicle care.
Mothers CMX Ceramic Wash and Coat is the fastest way to a brilliantly clean, “just coated” liquidy-gloss appearance and SiO2 nano-quartz protected finish
Combining powerful penetrating surfactants and state-of-the-art water softening polymers with the unmatched hydrophobic properties of ceramic coatings, we’ve uncorked the real secret to vehicle
Formula can be used as a bead booster over your existing ceramic coating, sealant or wax, or even as a stand-alone quick-coat on uncoated vehicles
Size: 1.42-L
High-efficiency formula suspends contaminants for easy cleaning
Minimizes drying time and reduces wash-induced scratches
Size: 1.42-L
Environmentally friendly with reduced plastic use
| Part Number | 30548 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Clear |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 5.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 41.00 °F |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 6.55 cm |
| Package Depth (in) | 2.58 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 26.77 cm |
| Package Height (in) | 10.54 in |
| Package Weight (kg) | 1.59 kg |
| Package Weight (lb) | 3.51 lb |
| Package Width (cm) | 15.49 cm |
| Package Width (in) | 6.10 in |
| Primary Scent | Fresh |
| Product Height (cm) | 26.77 cm |
| Product Height (in) | 10.54 in |
| Product Length (cm) | 15.49 cm |
| Product Length (ft) | 0.51 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 1.36 l |
| Product Volume (gal) | 0.36 gal (US) |
| Product Weight (g) | 1590.00 g |
| Product Weight (kg) | 1.59 kg |
| Product Weight (lb) | 3.51 lb |
| Product Width (cm) | 6.55 cm |
| Product Width (in) | 2.58 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | ||||
| Application Method | Pour | ||||
| Certifications | No Certifications |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on mothers.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on mothers.com
