Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.





Mophie
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mophie
Mophie 10W Wireless Charging Vent Mount is designed to wirelessly change your Qi-enabled phone at home or in the office
Delivers up to 10W of fast-charging wireless power
Easy to install and easy to use
Comes with rubberized arms to hold your phone securely in place
Designed with 2 slots with different widths to fit both thick and thin vent slats
Built to deliver a wireless charge through cases up to 3mm thick
Fixed arms provide leverage when inserting or removing your phone
Includes a QC 2.0 car adapter, dash mount adapter, standard vent clip, extended vent clip, and 2.6' (0.8 m) cable
| Part Number | 15-03004 |
|---|---|
| Accessories List | Car Charger/Adapter, Mounting Hardware |
| Advanced Features | Wireless Charging |
| Assembled Height (cm) | 17.70 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.58 ft |
| Assembled Height (in) | 6.97 in |
| Assembled Length (cm) | 3.20 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.10 ft |
| Assembled Length (in) | 1.26 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.32 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.71 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 10.50 cm |
| Assembled Width (in) | 4.13 in |
| Assembled Width (mm) | 105.00 mm |
| Colour | White |
| Device Mount Type | Phone |
| Mount Style | Air Vent |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Depth (cm) | 3.20 cm |
| Package Depth (in) | 1.26 in |
| Package Height (cm) | 17.70 cm |
| Package Height (in) | 6.97 in |
| Package Weight (kg) | 0.08 kg |
| Package Weight (lb) | 0.18 lb |
| Package Width (cm) | 10.50 cm |
| Package Width (in) | 4.13 in |
| Primary Material | Other |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |