This paragraph should be hidden.



















Brown
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This accent table brings storage and style together. Placed beside a sofa, chair or bed in a living room or bedroom, this versatile end table or nightstand provides convenient surfaces for keeping items within easy reach. Place a small lamp and mobile devices on the tray-like table top with edges along the sides and back to help keep items from sliding off. Underneath is a wide, deep cubby that offers a place for tissues or a stack of books. The top is in a grey stone-look finish with a slight texture, supported by thick exposed black metal legs for a modern industrial look.
Monarch Tray Style Accent Table can be placed in a living room or bedroom, or any room in need of a side table or nightstand with storage
2-tier rectangular accent table featuring a tray-style tabletop with raised edges on the sides and back, rounded front edges, and 1 storage cubby
Robust, exposed metal legs include adjustable feet for optimum stability
Finished on all sides for flexible placement
Assembly required (additional tools may be needed)
Illustrated instructions and all hardware are provided for convenience
Product Dimensions: 18.5" L x 11.75" W x 23.25" H (47 x 29.8 x 59.1 cm)
Package Dimensions: 24" L x 15" W x 5" H (60.9 x 38.1 x 12.7 cm)
Available in a variety of finishes
| Part Number | I 3583 |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | Metal, Engineered Wood |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 30 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 23.25 in |
| Assembled Depth (in) | 11 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 18.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 15.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Depth (in) | 15.00 in |
| Package Width (in) | 24.00 in |
| Package Weight (lb) | 17.00 lb |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Depth (cm) | 29.84 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.98 ft |
| Assembled Depth (in) | 11 3/4 in |
| Assembled Height (cm) | 59.05 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.94 ft |
| Assembled Height (in) | 23.25 in |
| Assembled Weight (kg) | 6.80 kg |
| Assembled Weight (lb) | 15.0 lb |
| Assembled Width (cm) | 46.99 cm |
| Assembled Width (in) | 18.50 in |
| Assembled Width (mm) | 469.90 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Brown |
| Material(s) | Metal, Engineered Wood |
| Maximum Weight Capacity (g) | 13600 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 14 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 30 lb |
| Package Depth (cm) | 38.10 cm |
| Package Depth (in) | 15.00 in |
| Package Height (cm) | 12.70 cm |
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Weight (kg) | 7.71 kg |
| Package Weight (lb) | 17.00 lb |
| Package Width (cm) | 60.96 cm |
| Package Width (in) | 24.00 in |
| Product Use(s) | Accent Table |
| Shape | Rectangle |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Shape | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Rectangle |
| Material(s) | Engineered Wood, MDF, Metal | Engineered Wood, MDF, Metal | Metal, Engineered Wood | Metal, Engineered Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | MDF, Solid Wood | Engineered Wood, Metal | Engineered Wood, Metal |
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.