This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
If you are looking to add a simple contemporary touch to your space, start with this accessible multi-functional accent side table. The spacious rectangular table top is constructed from solid MDF material and finished in a chic laminated grey for a modern look. The large storage drawer on metal glides is accented with a simple silver metal handle on top. A minimalist style chrome metal base with an X design frames the table keeping things. Whether you use this fashionable table as a nightstand in a modern bedroom space or as an end table, it adds instant style to any room.
Spacious rectangular table top in a chic grey wood-grain finish
One large storage drawer on glides with a subtle silver metal pull at the top
Minimalist style chrome metal X-design frame
Versatile accent table to use as a nightstand or as an end/side table
Clean contemporary style suitable for today's home
| Part Number | I 3474 |
|---|---|
| Colour | Dark Grey |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | Engineered Wood, Laminated, MDF, Metal |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 22 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 23.50 in |
| Assembled Depth (in) | 12 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 18.25 in |
| Assembled Weight (lb) | 16.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Depth (in) | 21.00 in |
| Package Width (in) | 27.00 in |
| Package Weight (lb) | 18.98 lb |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Colour | Dark Grey | |||||
| Shape | Rectangle | Rectangle | Rectangle | Round | Rectangle | |
| Material(s) | Engineered Wood, Laminated, MDF, Metal | Engineered Wood, Laminated, MDF, Metal | Engineered Wood, Metal | Metal | Engineered Wood, Laminated, MDF, Metal |
